Bilim insanları: Maymunların da şiveleri var

banner37

banner87
Bilim insanları: Maymunların da şiveleri var
banner90
banner8

Yeni bir araştırma, marmoset maymunları yeni bölgelere taşındığında dillerini hızla o bölgeye adapte ettiğini ve birkaç hafta içinde “şivelerini” değiştirebildiğini gösterdi.

Plos One'da yayımlanan makaleye göre, çağrılarını bu şekilde uyarlamaları, yeni gruba duydukları ilgiyi göstermenin ve partner bulma şanslarını artırmanın bir yolu olabilir.

Zürih Üniversitesi'nden bilim insanlarına göre marmoset maymunları, tıpkı insanlar gibi, yavrularını tüm grubun yardımıyla yetiştiriliyor ki bu da “dil becerilerine” ihtiyaç duymalarının bir diğer nedeni olabilir.

The Independent'a konuşan kıdemli yazar Dr. Judith Burkart, “Bu sizin, İngiltere'de 'aksan' dediğiniz şeye benziyor. Tüm bu sesler çok yüksek frekansta olduğu için insan kulağının farklılıkları yakalaması çok zor ama akustik analiz aracılığıyla bu çağrıları belli bölgelere konumlandırabiliyoruz. Marmosetlerin kulağıysa bu çağrılarla çok daha uyumlu, o yüzden farklılıkları anlaşılır biçimde duyabilirler” dedi.

Bilim insanları marmoset çağrılarının bir bölgeye göre değiştiğinden haberdardı fakat nedenini bilmiyordu. Bu durumun genetik farklılıklardan, çevresel koşullardan kaynaklanabileceğini veya sosyal öğrenme yoluyla oluşmuş olabileceğini düşünüyorlardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75