banner6

Bilim insanlarından heyecan verici keşif: 395 ışık yılı uzaklıkta bebek gezegen bulundu

banner37

Bilim insanlarından heyecan verici keşif: 395 ışık yılı uzaklıkta bebek gezegen bulundu
banner151

ABD’de yer alan Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO) tarafından yapılan açıklamada, gezegenin Atacama Büyük Milimetre Dizisi (ALMA) teleskobuyla tespit edildiği belirtildi.  Buna göre teleskop, AS 209 yıldızının yakınında bir ışığın, yıldızın diskindeki hareketsiz bir gaz boşluğunda parlamasıyla bebek gezegeni tespit etti.  

"HEYECAN VERİCİ BİR ZAMANDA YAŞIYORUZ"

Florida Üniversitesi'nde astronomi profesörü olan ve çalışmanın baş yazarı Jaehan Bae, "Gezegen oluşumunu incelemenin en iyi yolu, gezegenleri oluşurken gözlemlemektir. Bunun güçlü teleskoplar sayesinde gerçekleştiği çok heyecan verici bir zamanda yaşıyoruz"  diye konuştu.Astrophysical Journal Letters adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın yazarları,bu tür keşiflerin gezegen atmosferlerinin nasıl geliştiği ve bir gezegen sisteminin en erken aşamalarında uyduların nasıl bir araya geldiği hakkında daha fazla bilgi vereceğini açıkladı.

DÜNYA'DAN 395 IŞIK YILI UZAKLIKTA

Bununla birlikte, söz konusu öte gezegenin içinde bulunduğu yıldız sisteminin, Dünya'dan 395 ışık yılı uzaklıkta bulunduğu belirtildi. Ancak gök cisminin, ev sahibi yıldızından, Dünya ile Güneş’in arasındaki mesafeden 200 kat daha uzak olduğu aktarıldı. 

KEŞİF ŞAŞKINLIK YARATTI

Araştırmacılar, mevcut gezegen oluşumu teorileri kapsamında, gezegenlerin genellikle çok fazla gaz ve toz bulutu bulunan bölgelerde oluştuğunu varsaydıklarını söyledi. Buna karşın, bir yıldız sisteminin dış bölgelerinin, Kuiper Kuşağı’nda olduğu gibi daha küçük ve daha soğuk nesnelerle dolu olduğu ifade edildi. Bu nedenle A2 209 yıldızından bu kadar uzakta bir gezegeninin oluşumu araştırmacılarda şaşkınlığa neden oldu. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110