banner6

Bir ayda binden fazla insan öldü  

banner37

Irak'ta geçen ay yaşanan terör ve şiddet olaylarında aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu binden fazla Iraklının hayatını kaybettiği bildirildi.

Bir ayda binden fazla insan öldü   
banner151 banner143

Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu (UNAMI) tarafından yayımlanan raporda, "Eylül ayında ülkenin batısındaki Enbar vilayeti dahil olmak üzere farklı noktalarda yaşanan terör ve şiddet olayları ile meydana gelen silahlı çatışmalarda bin 3 Iraklı hayatını kaybetti, bin 159'u yaralandı." denildi.

Eylül ayı içinde hayatını kaybedenlerden 609'unun sivil, 394'ünün güvenlik güçlerinden olduğuna işaret edilen raporda, yaralılardan ise 951'inin sivil, 208'inin güvenlik mensubu olduğu kaydedildi.

Hayatını kaybeden güvenlik güçleri arasında Peşmerge, özel kuvvetler ve Şii Haşdi Şabi milislerinin de bulunduğu bilgisine yer verilirken, 289 ölü ve 838 yaralı ile sivil kayıpların en fazla yaşandığı kentin başkent Bağdat olduğu, burayı Enbar, Musul, Salahaddin ve Kerkük'ün takip ettiği aktarıldı.

UNAMI raporunu değerlendiren Irak parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyesi İskender Vetut, eylül ayında sivil kayıpların çok olmasının terör örgütü IŞİD'in güvenlik güçleri ile girdiği çatışmalardaki yenilgisiyle bağlantılı olduğunu söyledi.

Vetut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "DAEŞ, çatışmalarda kaybettiğini sivillere yönelik geniş çaplı saldırılar düzenleyerek telafi etmeye çalışıyor. Bu nedenle geçen ay hayatını kaybeden sivillerin oranı yüksek." dedi.

UNAMI ağustos ayında Irak'taki şiddet olaylarında 691 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 16 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 15:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104