banner6

BM, 4 geminin tüm limanlara girişini yasakladı

banner37

Birleşmiş Milletler (BM), Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları ihlal eden dört gemiye tüm limanlara giriş yasağı getirdi.

BM, 4 geminin tüm limanlara girişini yasakladı
banner151 banner143

Kuzey Kore'ye yönelik BM yaptırımlarının uygulanmasını araştıran uzmanlar heyetinin başkanı Hugh Griffiths, yaptığı açıklamada, yasaklı mal taşıdıkları gerekçesiyle Petrel 8, Hao Fan 6, Tong San 2 ve Jie Shun yük gemilerine tüm limanlara giriş yasağı getirildiğini belirtti.

Kuzey Kore'nin BM yaptırımlarını ihlal ederek "kömür ihraç etme girişimlerini sürdürdüğüne" ilişkin iddiaları araştırdıklarını kaydeden Griffiths, söz konusu dört geminin "yasaklı mal taşıdığının" tespit edildiğini söyledi.

Gemilere 120 gün boyunca limanlara giriş yasağı getirildiğini vurgulayan Griffiths, bu tür bir yasak kararının BM tarihinde ilk kez alındığını sözlerine ekledi.

Gemilerin hareketini izleyen "MarineTraffic" veri tabanına göre, Petrel 8 Komor Adaları, Hao Fan 6 Saint Kitts ve Nevis Federasyonu, Tong San 2 ise Kuzey Kore'ye kayıtlı. Jie Shun'un kayıtlı olduğu ülke listede yer almıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), nükleer faaliyetleri nedeniyle Kuzey Kore'ye 2006'dan bu yana yaptırım uyguluyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve gelmesinin ardından ABD, Kuzey Kore'ye yönelik baskıyı artırdı. BMGK da ABD'nin girişimiyle hazırlanan ve Kuzey Kore'nin ihracat gelirlerini üçte bir azaltmayı öngören kararı 5 Ağustos'ta kabul etmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2017, 12:44
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104