banner6

BM'nin Dünya AIDS Günü temasında "eşitsizlikleri bitirin" vurgusu

banner37

BM'nin Dünya AIDS Günü temasında "eşitsizlikleri bitirin" vurgusu
banner151

Birleşmiş Milletler (BM), eşitsizliklere karşı önlemler alınmadığı sürece AIDS'in 2030'da bitirilmesi hedefinin yerine getirilemeyebileceğini vurgulayarak, bu yılki Dünya AIDS Günü temasını "Eşitsizlikleri Bitirin. AIDS'i Bitirin. Salgınları Bitirin" olarak belirledi.

1 Aralık, HIV virüsü taşıyan veya HIV'den etkilenenlere destek olmak ve AIDS nedeniyle hayatını kaybedenleri anmak için "Dünya AIDS Günü" ilan edildi.

AA muhabiri, İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (HIV) ve Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu (AIDS) ile ilgili BM verilerini derledi.

BM, bu yılki "Dünya AIDS Günü" temasını "Eşitsizlikleri Bitirin. AIDS'i Bitirin. Salgınları Bitirin" olarak belirledi.

HIV/AIDS Ortak Programı'ndan (UNAIDS) yapılan açıklamada, eşitsizliklerin sonlandırılmasının önemine dikkati çekildi, eşitsizliklere karşı önlemler alınmadığı sürece AIDS'in 2030'da bitirilmesi hedefinin yerine getirilemeyebileceği ifade edildi.

Eşitsizlikleri bitirmek için dönüştürücü değişikliklere ihtiyaç duyulduğu vurgulanan açıklamada, siyasi, ekonomik ve sosyal politikaların herkesin haklarını koruması gerektiğinin altı çizildi.

Hükümetlerin söz vermekten icraata geçmesi, kapsayıcı ekonomik ve sosyal büyümeleri geliştirmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, eşitsizliklerin azaltılması ve eşit fırsatın sağlanması için ayrım gözeten yasalar, politikalar ve uygulamaların ortadan kaldırılması gerektiği belirtildi.

Hükümetlerin verdikleri sözleri tutma vaktinin geldiği kaydedildi.

DÜNYADA 37,7 MİLYON KİŞİ HIV İLE YAŞIYOR

UNAIDS, liderlerin eşitsizlikleri çözememesi durumunda gelecek 10 yılda 7,7 milyon kişinin AIDS bağlantılı ölümler nedeniyle yaşamını yitireceği uyarısında bulundu.

BM'nin "Küresel AIDS Stratejileri 2021-2026: Eşitsizlikleri Bitir, AIDS'i Bitir" ve "2025 hedefleri" yerine getirilirse bu ölümlerin en az 4,6 milyonunun engellenebileceği belirtildi.

Dünyadaki ilk AIDS vakasının üzerinden 40 yıl geçti. Bu sürede özellikle de tedaviye erişim hususunda ilerlemeler kaydedildi.

HIV tedavisinden faydalanma hakkına erişenlerin oranı 2010'da 7,8 milyon iken Temmuz 2021 itibarıyla 28,2 milyon kişiye yükseldi.

UNAIDS'in 2020 verilerine göre, dünya genelinde 37,7 milyon kişi HIV ile yaşıyor. Bu kişilerden 10 milyondan fazlası hayat kurtarıcı bir tedaviye erişemiyor.

2020'de 1,5 milyon kişi daha HIV'ye yakalanırken, 680 bin kişi AIDS nedeniyle hayatını kaybetti.

AIDS'in tedavi edilmesi mümkün olmasa da antiretroviral ilaçlara başvuruluyor. Bu ilaçlar sayesinde HIV pozitif kişilerin bu hastalıkla uzun bir yaşam sürmesi mümkün hale geldi.

UNAIDS'in "Eşitsizliklerle Yüzleşme" adlı raporuna göre, HIV'ye maruz kalma durumunda saatler içinde "Temas Sonrası Önlem Tedavisi"ne başlanmalı, bu tedavi ortalama 4 hafta sürdürülmeli.

HIV'ye maruz kalmada 2 ila 72 saat içinde ilaç tedavisine başlanırsa HIV'nin önlenmesinde başarı sağlanabilir.

AIDS, 2030'A KADAR BİTİRİLEBİLİR

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 24 Kasım'da yayımlanan "Dünya AIDS Günü" açıklamasında, eşitsizliklere dikkati çekti.

Guterres, AIDS'in 2030'a kadar bitirilebileceğini ancak bunun için artırılmış eylemlere ve dayanışmaya ihtiyaç olduğunu ifade etti.

2020'DE 680 BİN KİŞİ AIDS'TEN ÖLDÜ

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) verilerine göre, 2020'de en az 310 bin çocuğa HIV bulaştı, 121 çocuk ise AIDS'ten hayatını kaybetti.

HIV bulaşan yeni çocukların yüzde 89'u Sahra Altı Afrika'da bulunuyor, AIDS kaynaklı çocuk ölümlerinin yüzde 88'i de yine bu bölgede kayda geçiyor.

Dünya genelinde AIDS olan her 5 çocuktan 2'si HIV taşıdığını bilmiyor ve çocukların sadece yarısı AIDS tedavisi görüyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104