banner6

Brezilya'da yapılan seçimlerin sonuçları, ülkeyi karıştırdı

banner37

Brezilya'da seçimleri kaybeden Bolsonaro destekçileri, başkanlık sarayı, kongre binası ve tüm kamu kurumlarını bastı

Brezilya'da yapılan seçimlerin sonuçları, ülkeyi karıştırdı
banner99

Seçimleri kaybedip sonuçları kabul etmeyen eski Brezilya Başkanı Bolsonaro’nun destekçileri, eylem gerçekleştirdi.


Polisle çatıştılar
Reuters'un haberine göre, başkentteki başkanlık sarayı, kongre binası ve tüm kamu kurumlarını basan grup, polisle çatıştı.


Bolsonaro ABD'ye kaçtı
Öte yandan Cumhurbaşkanı Bolsonaro, görevi devretmesine kısa bir süre kala ABD'ye kaçtığı bildirildi.


Bolsonaro yüzde 49,1 oy almıştı
Güney Amerika'nın en büyük ülkesi, nüfusu 212 milyonu aşan Brezilya'da 30 Ekim 2022'de düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçiminde ülkeyi iki dönem yöneten sol görüşlü eski Devlet Başkanı Lula yüzde 50,9, aşırı sağcı Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy almıştı.
Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Bolsonaro destekçileri önce ülkede günlerce süren otoyol kapatma eylemleri yapmış, ardından da ordu karargahları önünde düzenledikleri gösterilerde silahlı kuvvetleri Lula'nın devlet başkanlığı görevini devralmasına karşı müdahaleye çağırmıştı.
İkinci turu kazanan Silva, 1 Ocak 2023'te yemin etmişti
Ülkede cumhuriyetin ilanının 123. yıl dönümü olan 15 Kasım'da Bolsonaro yanlıları, başkent Brasilia, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Recife ve Belen şehirlerinde orduyu Lula'ya karşı müdahaleye çağıran gösteriler için askeri karargahların yakınında gösteriler düzenlemişti.
Brezilya'da devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanan eski Devlet Başkanı Lula da Silva, 1 Ocak 2023'te parlamentoda yemin etmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104