banner6

Brezilya, zehirli atıklarla kirlenmiş bir uçak gemisini Atlantik Okyanusu’nda batırdı

banner37

Brezilya Donanması dün yaptığı açıklamada, çevreci örgütler tarafından eleştirilen bir kararla asbest, boya ve diğer zehirli atıklarla kirlenmiş eski uçak gemisi Foch’u Atlantik Okyanusu’nda batırdığını duyurdu.

Brezilya, zehirli atıklarla kirlenmiş bir uçak gemisini Atlantik Okyanusu’nda batırdı
banner90
banner99

Donanma yaptığı açıklamada, planlanan batırma operasyonunun cuma günü öğleden sonra, yaklaşık 5 kilometre derinliğe sahip bir bölgede, Brezilya kıyılarından yaklaşık 350 kilometre uzaklıkta ve gözetim altında gerçekleştiğini bildirdi.

Brezilya donanması hafta başlarında, ‘hayalet’ olarak adlandırılan 226 metre uzunluğundaki eski geminin oldukça  harap durumundan dolayı başka seçeneğinin olmadığını bildirmişti.

Operasyonu durdurmaya çalışan Brezilya Federal Savcılığı, uçak gemisinin kansere neden olabilecek 9,6 ton asbestin yanı sıra 644 ton mürekkep ve diğer tehlikeli maddeler içerdiği konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca çevreye ciddi zarar verme riski olduğunu belirtti.

Greenpeace, Sea Shepherd ve Puzzle Action Network gibi diğer çevre sivil toplum kuruluşları da benzer uyarılar yayınladı. Söz konusu kuruluşlar yayınladıkları ortak bildiride, üç uluslararası anlaşmanın ihlal edilmesini kınayarak, bu sürecin deniz yaşamı ve kıyı toplulukları üzerindeki etkisi ile hesaplanamaz bir hasara yol açacağını vurguladı.

Brezilya tarafından 2000 yılında satın alınan söz konusu Fransız uçak gemisi, liman bulunması için uzun süredir denizlerde dolaşıyordu.

Gemi 1950’lerin sonunda Fransa’nın batısındaki Saint-Nazaire tersanesinde inşa edildi. 2000 yılında Brezilya tarafından satın alınmadan önce 37 yıl Fransız Donanması’nda kaldı.

Sok Deniglik tersanesi, çeliğinin kullanılması için uçak gemisini Nisan 2021’de satın almış ancak liman bulamadığı için terk etme tehdidinde bulunmuştu.

Haziran 2022’de Brezilya makamları geminin sökülmek üzere Türkiye’ye devredilmesi için izin aldı. Ancak ağustos ayının ortalarında, Cebelitarık Boğazı çevresindeyken Türk çevre makamları geminin ülkede ‘olumlu karşılanmadığını’ açıkladı. Bu nedenle Brezilya gemiyi iade etmeye karar verdi. Gövde seviyesindeki hasarın artmasına rağmen limanlarına yanaşmasına da izin vermedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104