banner6

Brüksel'de olaylı gösteride gözaltı sayısı 230'a çıktı

banner37

Brüksel'de olaylı gösteride gözaltı sayısı 230'a çıktı
banner150 banner151 banner143

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Kovid-19 tedbirlerine karşı düzenlenen ve yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı gösteride çıkan olaylarda gözaltına alınanların sayısı 230'a ulaştı.

İçişleri Bakanı Annelies Verlinden, Fransa, Hollanda, Almanya gibi birçok Avrupa ülkesinden gelerek Brüksel'de toplanan yaklaşık 50 bin kişinin, dün kentte AB kurumlarının yakınında düzenlediği protestoda gözaltına alınanların 230'u bulduğunu duyurdu.

Verlinden, polisin şu anda diğer göstericileri tespit etmek için kamera görüntülerini analiz ettiğini söyledi.

Sağlık önlemlerine karşı yapılan gösterinin şiddetini "tamamen kabul edilemez" olarak nitelendiren Verlinden, gösteriye katılanların profillerin çok çeşitli olduğunu, aşırı soldan, aşırı sağdan ve ayrıca diğer ülkelerden insanlar bulunduğunu kaydetti.

GÖSTERİLER

Brüksel'de Kovid-19 tedbirlerine karşı düzenlenen gösteride AB kurumlarının yakınındaki 50. Yıl Parkı'nda toplanan on binlerce kişinin protestosu şiddet olaylarına sahne olmuştu.

Göstericilerden Antifa adlı sol örgüte mensup oldukları belirtilen grupla polis arasında çatışma çıkmış, çevredeki çok sayıda sivil araç ve polis aracı tahrip edilmişti. Polisin göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale ettiği göstericiler bazı binalar, otobüs durakları ve bir metro istasyonu gibi yerlere zarar vermişti.

Göstericiler arasından bir grubun saldırdığı AB Dış İlişkiler Servisi (EEAS) binasında da ciddi hasar oluşmuştu. Binanın camları kırılmış, girişi kullanılamaz hale gelmişti.

EEAS'ın başında bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, olaylardan sonra binada incelemede bulunmuş ve saldırıyı kınamıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2022, 16:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110