banner6

Bulgaristan’ın yeni parlamentosu ilk genel oturumunu yaptı

banner37

Bulgaristan’da 4 Nisan'da gerçekleştirilen parlamento seçiminin ardından oluşturulan 240 kişilik 45. Parlamento ilk genel oturumunu yaptı.

Bulgaristan’ın yeni parlamentosu ilk genel oturumunu yaptı
banner150

banner150

banner99

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, genel oturumun açılış konuşmasında, "Devletçiliğin yeniden toparlanması gerek. Herkes iktidarda olunca halk muhalefete geçer. Hiçbir liderin tımar kulu olmayın." uyarısında bulundu.

Başbakan Boyko Borisov hükümetinin anayasal düzene saygısızlık ettiğini vurgulayan Radev, "Yürütme organlarının üzerindeki parlamenter denetimi yeniden uygulamaya getirmek şarttır. 19 Nisan Pazartesi yeni hükümet kurulması amacıyla parlamentoda temsili olan güçlerle müzakerelere başlıyorum." diye konuştu.

"BU SEÇİMİN TEK VE EN BÜYÜK GALİBİ GERB PARTİSİ'DİR"

Seçimde en çok oy alıp parlamentoda 75 kişilik gurubu olan Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) Partisi Milletvekili Desislava Atanasova da konuşmasında, "Bu seçimin tek ve en büyük galibi GERB Partisi'dir. Partimiz 5. kez parlamento seçimini kazanırken, geçmişteki toplam 14 seçimde galip gelmiştir. Yaklaşık 900 bin seçmen, başka alternatif görmüyor, bize destek veriyor." ifadesini kullandı.

240 kişilik 45. Parlamentonun ilk oturumunda konuşmaların ardından Böyle Bir Halk Var Partisi'nin (İTN) aday gösterdiği İva Miteva "parlamento başkanı" seçildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104