banner6

Buzullar eridi, iki ülke arasındaki sınır değişti

banner37

Buzullar eridi, iki ülke arasındaki sınır değişti
banner151 banner143

Alpler'de eriyen bir buzul, İsviçre ve İtalya arasındaki sınırı kaydırdı ve bir İtalyan dağ kulübesinin yerini tartışmaya açtı.

The Guardian`ın haberine göre, İtalya-İsviçre sınırı, Alp buzullarının üzerinden geçtikten sonra sınır havza hattını takip ediyor. Ancak Theodul Buzulu, 1973 ile 2010 yılları arasında kütlesinin neredeyse dörtte birini kaybetti.

Bu, altındaki kayayı buza maruz bırakarak drenaj ayrımını değiştirdi ve iki komşuyu sınırlarının 100 metre uzunluğundaki kısmını yeniden çizmeye zorladı. Rifugio Guide del Cervino 1984 yılında kayalık bir tepe üzerine inşa edildiğinde, 40 yatağı ve uzun ahşap masaları ile birlikte tamamen İtalyan topraklarındaydı. TRT Haber'de yer alan bilgiye göre şimdi ise yatakların çoğu ve restoran da dahil olmak üzere kulübenin üçte ikisi, teknik olarak güney İsviçre`de bulunuyor.

Konaklama tesisinin menüsü Almanca yerine İtalyanca olmasına ve İsviçre frangı yerine euro olarak ödenmesine rağmen, bu durum ziyaretçiler arasında kafa karışıklığına neden oluyor. 59 yaşındaki bir turist olan Frederic, sığınağın restoranına yakın zamanda yaptığı bir ziyarette, “Yani İsviçre`de miyiz?” diye sordu. Bu sormaya değer bir soruydu.

Zira cevap, 2018`de başlayan ve geçen yıl uzlaşmayla sonuçlanan diplomatik müzakerelerin konusu oldu. Ancak anlaşmanın ayrıntıları gizli kaldı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104