Çavuşoğlu: İdlib konusunda Rusya ile yeni bir zirve yapma ihtiyacı duymuyoruz

banner37

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib konusunda Rusya ile yeni bir zirve yapılmasına gerekli görmediklerini söyledi.

Çavuşoğlu: İdlib konusunda Rusya ile yeni bir zirve yapma ihtiyacı duymuyoruz
banner90
banner8

Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı için gittiği Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Rus gazetecilerin Rusya ve Türkiye arasındaki İdlib konulu ikinci zirvenin ne zaman yapılabileceği hakkındaki sorusunu yanıtlayan Çavuşoğlu, "Yeni bir zirve yapma ihtiyacı duymuyoruz, zira olağanüstü bir durum yok. Yeni zirve ihtiyacı bulunmuyor ancak farklı düzeylerde işbirliğini sürdürüyoruz, çalışmalar devam ediyor" dedi.

'LAVROV'LA İDLİB'DEKİ DURUMU KONUŞTUK'

banner134
"Askeri yetkililerimiz, istihbarat kurumlarımız, dışişleri bakanlarımız yakın işbirliği içinde çalışıyor" diye devam eden Çavuşoğlu, Bakü'deki toplantı vesilesiyle Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la İdlib'deki durumu istişare ettiklerini vurguladı.

Çavuşoğlu, "Bu konuyu her zaman istişare ediyoruz. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Arjantin'deki G20 zirvesinde yaptıkları görüşmede de bu konu ele alındı. İdlib anlaşmasının ifasını ve bölgede sükunetin korunmasını sağlamak için her türlü çabayı gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.

'ANAYASA KOMİTESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI ARTIRDIK'

Çavuşoğlu, Suriye anayasa komitesi kurulması ve ilk toplantının en kısa sürede yapılmasına yönelik çabaları artırdıklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 12:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75