banner6

Çekya'da cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme işlemi başladı

banner37

Çekya'da 8 milyon 275 bine yakın seçmen ülkenin yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere oy kullanmaya başladı.

Çekya'da cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme işlemi başladı
banner99

Yaklaşık 10 milyon 700 bin nüfusa sahip ülkede seçmenler bugün ve yarın oy kullanabilecek. Bugün yerel saatle 14.00'ten 22.00'ye kadar, yarın ise 08.00'den 14.00'e kadar açık olacak sandıklara gidecek seçmenler 1'i kadın 7'si erkek 8 aday arasında tercihte bulunacak.
Çekya'da seçimleri kazanacak aday halk tarafından seçilen 4'üncü cumhurbaşkanı olacak.
Medyatik eski Başbakan Babis
Seçimlere katılan 8 aday arasında 3'ü öne çıkıyor. Ülkenin önceki başbakanı ve mevcut ana muhalefet Gayrimemnun Vatandaşlar Hareketi (ANO) Genel Başkanı Andrej Babis, adaylar arasında en çok dikkati çeken isim.
Ülkede 2021'de düzenlenen milletvekili seçimlerini küçük bir oranla kaybeden Babis, sadece siyasi kariyeri ve hakkında açılan yolsuzluk davaları ile değil aynı zamanda Çekya'nın en zengin iş insanı olmasıyla da dikkati çekiyor.
Uzmanlar tarafından popülist ve sağ tandanslı olarak tanımlanan Babis'in seçime bir hafta kala hakkında uzun yıllardır süren yolsuzluk davasında suçsuz bulunması, yarışta rüzgarı biraz daha arkasına aldığı yönünde yorumlara neden oldu.
Eski Genelkurmay Başkanı Pavel
Babis'le çekişmesi beklenen adaylardan biri, eski Genelkurmay Başkanı Petr Pavel. Seçim kampanyasında ülkede "huzur ve düzeni yeniden ihdas edeceğini" dile getiren Pavel'in siyasi bir kariyeri bulunmazken, askeri tecrübesi ve karizmatik kişiliği ile seçmenlerin ilgi gösterdiği bir isim.
Eski Rektör Nerudova
Kamuoyu yoklamalarına göre dikkati çeken bir başka isim ise eski Rektör Danuse Nerudova. Siyasi tecrübesi bulunmayan ekonomist Nerudova, "herhangi bir skandala karışmamış ve komünist bir geçmişi olmadığına" dikkati çekerek, ülkeyi güçlendirecek bir değişim programı vadediyor.
Son kamuoyu yoklamalarına göre Babis ve Pavel yüzde 28'er oy oranına sahipken yarıştaki tek kadın aday Nerudova'nın yüzde 24 civarında desteği bulunuyor.
Uzmanlar bugün ve yarın yapılacak oy verme işlemi sonucunda adaylardan hiçbirinin yüzde 50'nin üzerine çıkamayacağını bu nedenle 5 yıl boyunca görev yapacak yeni cumhurbaşkanının 28-29 Ocak'ta yapılacak ikinci tur seçimlerde belirleneceği görüşünde.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2023, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104