banner6

Celine Dion katı kişi sendromundan kurtulmaya çalışıyor

banner37

Nadir görülen bir nörolojik hastalık olan "katı kişi sendromu"na yakalanan Celine Dion'un son durumunu kız kardeşi anlattı.

Celine Dion katı kişi sendromundan kurtulmaya çalışıyor
banner150

banner150 banner150

Celine Dion, Aralık 2022'de nadir görülen nörolojik hastalık "katı kişi sendromu"na yakalandığını öğrenmişti. Hastalığı nedeniyle mayıs ayında konserlerini iptal etmiş, tedavisine odaklanmıştı. 55 yaşındaki Kanadalı şarkıcının kız kardeşi Claudette, sanatçının sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi.

Hello dergisine konuşan Claudette, "İyileşmek için her şeyi yapıyor. O güçlü bir kadın" ifadesini kullandı.

Dion'un, hastalığın zorluklarıyla baş etmeye çalıştığını söyleyen kız kardeşi, "Hakkında çok az şey bilinen bir hastalık. Spazmları oluyor ve onları kontrol etmek imkansız. Bacapına kramp girdiği için geceleri ayağa kalkan insanları bilirsiniz. Bu da biraz onun gibi ama tüm kaslarına krap giriyor. Ona destek olmak, acısını hafifletmek için yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok" diye konuştu.

Sanatçının kız kardeşi ayrıca, "araştırmacıların bu korkunç hastalığa çare bulmasını dilediklerini" de belirtti.

Celine Dion rahatsızlığını ilk olarak geçen yıl Courage Dünya Turu'nun Avrupa ayağını ertelediğinde gözyaşlarına hakim olamadığı bir video ile duyurmuştu.

Ünlü şarkıcı açıklamasında, "Ne yazık ki bu spazmlar günlük hayatımın her alanını etkiliyor, bazen yürürken zorlanmama neden oluyor ve ses tellerimi alıştığım şekilde şarkı söylemek için kullanmama izin vermiyor" demişti.KATI KİŞİ SENDROMU NEDİR?

Dünya çapında 1 ila 2 milyon insanı etkileyen katı kişi sendromu, kas spazmlarına ve zamanla kötüleşen ağrılı sertliğe neden olur. Nörolojik ve otoimmün bir hastalık olan katı kişi sendromu, daha aşırı formlarda, insanların yürümelerini veya günlük yaşamlarını sürdürmelerini engelleyebilir. Tedavi edilebilir değildir, ancak semptomlar ilaç tedavisi ile yönetilebilir ve hafifletilebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104