banner6

Çin Ayaklandı

banner37

Çin'de İsyan Bayrağı Çekildi

Çin Ayaklandı
banner90
banner99

Çin’de Yaklaşık üç yıldır devam eden Covid pandemisine yönelik uygulanan sıfır vaka politikaları nedeniyle ülkede tepkiler çığ gibi büyüyor. Son zamanlarda artan önlemler halkı sokaklara döktü; protestolara sebep oldu.

Çin'de uygulanan "sıfır koronavirüs" politikası vatandaşları ayağa kaldırdı

Dünyanın en baskıcı rejimlerinden birine sahip olmakla bilinen Çin'de bir süredir uygulanan "sıfır koronavirüs" politikası vatandaşları ayağa kaldırdı.

Dünyanın en baskıcı rejimlerinden birine sahip olmakla bilinen Çin'de bir süredir uygulanan "sıfır Koronavirüs" politikası vatandaşları ayağa kaldırdı.

Çin’de son günlerde başlayan isyan hareketi giderek büyüyor… Ülkede uygulanan “sıfır Koronavirüs” politikası sebebiyle çok sert kısıtlama ve yasaklar uygulanırken, Çin halkı da buna tepki göstermeye başladı.

Şangay’da gerçekleşen eylemin ardından ülkenin farklı bölgelerinde de binlerce gösterici sokağa çıktı. Çin hükümetine karşı son 10 yılda ilk kez bu kadar büyük çaplı gösteriler düzenlenirken, salgının başladığı Wuhan’da da halkın eylem yaptığı belirtildi.

Çin’de eylemciler, gözaltına alınmamak için üzerinde slogan olan pankartlar yerine boş beyaz kağıtlar kaldırıyor.

Ülkede “sıfır Koronavirüs” politikası sebebiyle çok katı kısıtlama ve yasaklar uygulanırken geçen hafta Urumçi’de tecrit altında olan kişilerin kaldığı bir binada çıkan yangında 10 kişinin ölmesi tepkinin boyutunu artırmıştı.

Çin’de bazı bölgelerde 100 gün süren tecrit ve karantina uygulamalarına tepki gösteren halk son günlerde eylemlerin dozunu artırmıştı. Sosyal medyada paylaşılan videolarda göstericilerin, “Kapanmayı bitirin”, “Koronavirüs testi istemiyoruz, özgürlük istiyoruz” sloganları attığı da belirtildi.

Öte yandan Şangay’daki gösterilerde ise, “Çin Komünist Partisi istifa, Şi Cinping istifa” sloganları da atıldı. Öte yandan ülkede gösteriler devam ederken, vaka sayısı da hızla artmaya başladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104