Çin Wikipedia'yı bütün dillerde engelledi

banner37

Daha önce sadece Çince versiyonu engellenmiş olan Wikipedia’ya Çin'de artık hiçbir dilde erişilemediği belirtildi.

banner87
Çin Wikipedia'yı bütün dillerde engelledi
banner90
banner8

Kullanıcılarının gerçek kimliklerini gizleyerek iletişim imkanı sunan bir yazılım projesi Tor Project’in çevrimiçi sansürlerin izini süren yapısı OONI (Open Observatory of Network Interference), Çin hükumetinin 25 Nisan’dan beri ülke sınırları içinde Wikipedia’ya erişimi engellediğini belirledi.

Wikipedia’nın Çince versiyonu ülkede Kasım 2016 yılından beri sansürlü olmasına rağmen diğer dillerde siteye erişim mümkündü.

Yeni düzenlemeyle birlikte Çin’de artık herhangi bir dilde Wikipedia’ya ulaşılamıyor. OONI’den alınan bilgilere göre, Çin Telekomu, bütün Wikipedia alan adlarını DNS Injection ve SNI filtreleri yoluyla engelledi.

​Çin, Wikipedia'yı neden yasakladığına dair herhangi bir açıklama yapmazken, hükûmetin 2017 yılından itibaren 300 bin makaleden oluşan kendi çevrimiçi ansiklopedisini yapmak için uğraştığı biliniyor. Çin, 2017'de 100’den fazla bilim alanından 20 binden fazla bilim insanı ve araştırma merkezi çalışanlarını kendi ansiklopedilerini kurmak için seferber etmişti. 

Wikipedia, 2017'nin Nisan ayından itibaren Türkiye'de de yasaklı durumda. Wikipedia'ya ayrıca, Rusya, Suudi Arabistan ve Venezüella gibi ülkelerde de erişim engeli var. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75