COVID-19 aşısı olan gönüllünün testi pozitif çıktı

banner37

COVID-19 aşısı olan gönüllünün testi pozitif çıktı
banner90
banner99

Endonezya’da, Çinli şirkete ait potansiyel yeni tip koronavirüs (COVID-19) aşısı olan bir gönüllü deneğin testi pozitif çıktı.

COVID-19 Aşısı 3. Aşama Klinik Deneme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kusnandi Rusmil, Bandung kentindeki gönüllü insan denemeleri çalışmasında COVID-19 aşısı olan bir kişinin PCR testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Rusmil, gönüllü kişinin, aşı sonrası vücudun bağışıklık kazanması için belirli süre evde kalınması protokollerine uymayarak ş ehirlerarası yaptığı seyahat nedeniyle COVID-19’a yakalandığını ifade etti.

Söz konusu kişinin aşı testinden virüsü kapmadığını vurgulayan Rusmil, ikinci aşı testi sonrası bağışıklık için 2 hafta bekleme süreleri olduğunu, gönüllülerin sağlık durumuna ilişkin de 6 ay gözleme ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

banner134
Endonezya, devlete ait ilaç şirketi Bio Farma ortaklığında 11 Ağustos’ta, yaklaşık 2 bin gönüllüyle Sinovoc Biotech’in "CoronaVac" adıyla geliştirdiği COVID-19 aşı adayının üçüncü aşama klinik çalışmalarına başlamıştı.

300 milyon doz aşı tedarik edilmesi planlanıyor

Çinli şirkete ait aşıyı ülkede ocak ayında kullanıma sun maya hazırlanan hükümet, 2021 yılı sonuna kadar da 300 milyon doz aşı tedarik etmeyi planlıyor.

Son dönemde günlük vaka sayısı ortalamasının 3 binin üzerine çıktığı Endonezya’da, toplam vaka sayısı 207 bin 203’e ulaşırken ölenlerin sayısı 8 bin 456’ya, iyileşenlerin sayısı 147 bin 510’a yükseldi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75