banner6

Demirtaş'a 142, Yüksekdağ'a 83 yıl hapis istemi

banner37

Cezaevinde bulunan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ hakkında tutuklandıkları soruşturmayla ilgili iddianame hazırlandı. İddianamede Demirtaş' ın 142 yıl, Yüksekdağ' ın 83 yıl hapsi isteniyor.

Demirtaş'a 142, Yüksekdağ'a 83 yıl hapis istemi
banner8

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Demirtaş hakkında hazırlanan iddianamede, Demirtaş’ın PKK/KCK terör örgütünün yöneticisi olduğu, bu kapsamda örgütün ‘siyasi alan merkezi sorumlusu’ olarak faaliyetlerini yürüttüğü, ayrıca değişik tarihlerde katıldığı DTK içerisinde de yönetici sıfatıyla hareket ederek eylem ve işlemlerde bulunduğu öne sürüldü.

banner134

Selahattin Demirtaş'ın ‘terör örgütü yöneticiliği’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’, ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’, ‘halkı kanunlara uymamaya tahrik’, ‘suç işlemeye tahrik ve suçu ve suçluyu övme’ suçlamalarıyla 43 yıldan 142 yıla kadar cezalandırılması talep edildi.

Yüksekdağ'a 83 yil hapis istemi

Figen Yüksekdağ hakkında hazırlanan iddianamede ise Yüksekdağ’ın DTK içerisindeki faaliyetleri nedeniyle cezalandırılması istendi.

Yüksekdağ’ın, ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’, ‘suç işlemeye tahrik’ suçlamaları ile birlikte 6-7-8 Ekim olayları olarak bilinen olayların meydana geldiği tarihte HDP MYK'sinde bulunmuş olması ve yapılan açıklamada imzasının olması nedeniyle sokak hadiselerinin meydana gelmesinde sorumlu olduğu iddia edildi. Yüksekdağ’ın 30 yıldan 83 yıla kadar cezalandırılması talep edildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2017, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104