banner6

Diyarbakır saldırısında ölenlerin sayısı 11'e yükseldi

banner37

Diyarbakır merkez Bağlar İlçesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü ek binasına bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda yaralı 2 kişi daha tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Patlamada şehit olanların sayısı 2'si polis olmak üzere 11'e yükseldi.

Diyarbakır saldırısında ölenlerin sayısı 11'e yükseldi
banner99

Yetkililer, patlamanın PKK terör örgütü mensuplarınca gerçekleştiğinin telsiz dinlenmelerinden ortaya çıktığını, sivil kayıplar nedeniyle saldırı ile ilgili bir algı yaratılmaya çalışıldığını söyledi. Patlamada yaklaşık 2 ton patlayıcının kullanıldığı, saldırıda kullanılan aracın çalıntı kaydı olmadığı bildirildi.

Diyarbakır merkez Bağlar İlçesinde dün sabah saat 07.53'te Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binası yakınlarında meydana gelen bomba yüklü minibüsle yapılan saldırıda 2'si polis, 7'si sivil toplam 9 kişi şehit oldu, 100 kişi yaralandı.

Yetkililer patlamada sivillerin hayatını kaybetmesi nedeniyle saldırının terör örgütlerinden PKK değil, IŞİD tarafından yapıldığına yönelik algı oluşturulmak istendiğini söyledi. Patlamadan sonra yapılan telsiz dinlemelerinden saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiğinin örgütün üst birimlerine aktarıldığını belirten yetkililer, olay ilgili detaylı bir açıklama yapılabileceğini söyledi.

Uluslararası haber ajansları, Diyarbakır'daki saldırıyı IŞİD'in üstlendiğini duyurmuştu.

banner134

Reuters, sabah saatlerinde yayınladığı haberde, IŞİD'in saldırıyı üstlendiğine dair açıklamayı kendisine bağlı Amak sitesi üzerinden yaptığını ifade etmişti. Yayınlanan ve IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'ye ait olduğu iddia edilen ses kaydında, "Türkiye'yi işgal edin ve güvenli olduğunu sandığı yerlere korku salın" ifadeleri yer almıştı.

Günün daha erken saatlerinde ise Diyarbakır Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada ise saldırıyı PKK'nın üstlendiği ve olayla ilgili başlatılan soruşturmanın sürdüğü belirtilmişti. PKK'dan saldırıyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2016, 16:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104