Doğuştan vatansız çocuklar! "Irak'ta 45 bin çocuğun kimlik..."

banner37

Doğuştan vatansız çocuklar! "Irak'ta 45 bin çocuğun kimlik..."
banner90
banner99

Birleşmiş Milletler (BM), Irak'taki çocukların durumuyla ilgili bir rapor yayımladı. Rapor ülkede 45 binden fazla çocuğun yerlerinden edildiğini ve bu çocukların kimlik belgelerinin olmadığını ortaya koyuyor.

Irak'a yönelik BM Yardım Misyonu (UNAMI) ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin raporuna göre yerlerinden edilen çocuklar kamplarda yaşıyor.

banner134
Her beş aileden birinin kamplarda kimlik belgelerinden yoksun yaşadığını vurgulayan rapor, bu çocukların IŞİD hakimiyetinin olduğu bölgelerde ya da o bölgelerden aileleri ile birlikte kaçarken dünyaya geldiklerini ifade ediyor. Çocukların eğitim ve sağlık hizmetlerinden yoksun bırakıldığı biliniyor.

Irak'ta yaklaşık 6 milyon ailenin evlerini terk etme zorunda kaldığı, çoğunun evine ya da yaşadıkları kente döndüğü ancak 250 bine yakın insanın hala hayatlarını kamplarda sürdürdüğü belirtiliyor.

 Norveç Mülteci Konseyi geçen yıl yaptığı açıklamada Irak'ın kalkınma ve yapılanması için söz konusu çocuklara vatandaşlık verilmesinin hayati olduğuna dikkat çekmişti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75