banner6

DSÖ: Koronavirüse karşı aşı çalışması başlatmayan son beş ülkeye destek sağladık 

banner37

DSÖ: Koronavirüse karşı aşı çalışması başlatmayan son beş ülkeye destek sağladık 
banner151 banner143

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Koronavirüse karşı aşı kampanyalarını henüz başlatmayan son beş ülkeye destek sağlandığını açıklarken, dünya genelinde verilen doz sayısının ise 29 Haziran’da 3 milyarı aştığını duyurdu. 
Fransız Haber Ajansı’na (AFP) göre 194 ülkeyi kapsayan DSÖ üyeleri arasında Burundi, Eritre, Haiti, Kuzey Kore ve Tanzanya’da halkı aşılama çalışmaları henüz başlamadı. 
DSÖ Sözcüsü, “DSÖ, aşı kampanyalarının başlatılması hususunda kararların alınmasında bu ülkeleri desteklemeye devam ediyor” dedi. 
WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 2021’nin ilk 100 gününde her ülkenin sağlık çalışanlarını ve en savunmasız insanları aşılama çalışmalarının başlayacağına dair umutlarını dile getirmişti. Söz konusu 100 gün, Nisan ayında sona erdi. 
Tedros, 29 Haziran’da yaptığı açıklamada, eşitsizliğin körüklediği bir salgınla karşı karşıya olduklarını söylerken, dünyanın bu salgın karşısında başarısız olduğu uyarısı yaptı. 
Zengin ülkeler, geliştirilen aşıdaki paylarına ulaşırken, bazı ülkeler ise ilk dozlara ulaşmayı bekliyor. 
DSÖ'ye göre en yoksul ülkelerin aşılara erişimini sağlamayı amaçlayan COVAX mekanizması, şu ana kadar 133 katılımcı bölge için 89 milyon doz sağladı. Ancak söz konusu programın malzemeleri bu ay neredeyse tükendi. 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2021, 19:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104