Dünya bu kararı bekliyordu! Onay çıktı

banner37

banner87
Dünya bu kararı bekliyordu! Onay çıktı
banner90
banner8

İgiltere Başbakanı Theresa May, 5 saatten fazla süren kabine  toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin AB ile vardığı Brexit  anlaşma taslağını onayladığını duyurdu.

Anlaşmanın bakanlar arasındaki "uzun ve ayrıntılı" bir tartışmanın  ardından onaylandığını belirten May, "Kesinlikle inanıyorum ki bu (anlaşma)  İngiltere'nin bütününün çıkarlarına en uygun olanı." dedi.

May, İngiliz parlamentosunu anlaşmayla ilgili olarak yarın  bilgilendireceğini de kaydetti.

İngiltere ile AB’nin yürüttüğü Brexit müzakerelerinde dün üzerinde  anlaşmaya varılan metin kamuoyuyla henüz paylaşılmadı. Ancak metinden basına sızan ayrıntılara göre, İngiltere’nin birlikten  resmen ayrılacağı 29 Mart 2019’dan sonra bir “geçiş süreci” başlayacak.  İngiltere’nin AB üyeliğine özgü avantaj ve yükümlülüklere sahip kalacağı bu süreç  2020 Aralık sonuna kadar devam edecek.

Bu süreçte İngiltere ile AB arasında, tarafların gelecekte ticari  ilişkilerine ve Kuzey İrlanda’nın konumuna ilişkin kapsamlı bir anlaşmaya  varılamaması halinde “tedbir maddesi” yürürlüğe girecek. Maddeye göre, yeni  anlaşma için görüşmeler sürerken, İngiltere’nin bütünü, AB ile Gümrük Birliği  içinde kalmaya devam edecek. Tedbir maddesi ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ve İngiltere’ye bağlı  Kuzey İrlanda arasında fiziki sınır ve gümrük duvarı girmesi engellenmiş olacak.  Ancak İngiltere’deki ve Kuzey İrlanda’daki sert Brexit yanlıları, bu maddeyle  ülkenin süresiz biçimde AB kurallarına bağlı kalacağı itirazını dile getiriyor.

Uzun yıllar süren ayrılıkçı terörün ardından Kuzey İrlanda’ya barışı  getiren Belfast Anlaşması'na (Hayırlı Cuma Anlaşması) göre, iki İrlanda arasında  fiziki sınır olmaması gerekiyor. Anlaşma taslağına göre, İngiltere tedbir maddesinden tek taraflı  olarak da çekilemeyecek. Bu, İngiltere’nin AB’den “anlaşmasız ayrılık”  seçeneğinin de Gümrük Birliği bağlamında rafa kalkması anlamına gelecek.

Bugüne dek “Anlaşmasız ayrılığın kötü bir anlaşmadan daha iyi  olduğunu” söyleyen May, yaz aylarında bürokrasiye anlaşmasız ayrılığa  hazırlanmaları talimatı vermişti. İngiliz basınında bugün May’in “Kötü anlaşmayı  anlaşmasız ayrılığa tercih ettiği” yorumlarına yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 23:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75