Dünyanın en büyük yanardağı uykusundan uyanıyor

banner37

Dünya asırlardır birçok şeyle mücadele ediyor. Bir senedir küresel salgın haline gelen Koronavirüs mücadelesi sürerken, bilim insanları bu kez de dünyanın en büyük yanardağı Mauna Loa’nın yakında uyanabileceğini keşfetti

Dünyanın en büyük yanardağı uykusundan uyanıyor
banner90
banner99

Hawaii’deki jeolojik faaliyetleri izleyen bilim insanları, dünyanın en büyük yanardağı unvanlı Mauna Loa’nın yakında uyanabileceğini keşfetti.

Bilim insanları geçen hafta, Hawaii Büyük Adası’nda bulunan yanardağın altında 200’den fazla küçük çaplı deprem tespit etti.  Hawaii Volkan Gözlemevi’nden araştırmacılar, eyaletin en büyük adasındaki tektonik aktivitenin son haftalarda arttığını gözlemlediklerini söyledi. Gözlemler, yanardağın sığ depolama sistemindeki magma akışının çoğaldığına işaret ediyor.
Öte yandan bu bulgular, dev yanardağın birkaç gün içinde patlayacağı anlamına da gelmiyor. Ancak gözlemevi yetkilileri, Hawaii sakinlerinin olası bir tahliye emrine hazırlanmaları gerektiğini söylüyor.
ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nun internet sitesinde 11 Mart’ta yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:
  

banner134
“Mauna Loa uyanmaya devam ediyor. Patlama yakın değil ama olası bir patlamaya dair kişisel planları gözden geçirme zamanı. Tıpkı kasırga mevsimlerindeki gibi plan yapmak, acil durumda çok işe yarar”.
Mauna Loa'da daha önce kaydedilen patlamaların önemli bir kısmı yalnızca zirveye yakın bölgeleri etkilemişti. Bu da olası bir patlamanın insanlara veya mülklere zarar vermeyebileceği anlamına geliyor.

Ancak yanardağda meydana gelen bazı patlamaların da lavların sadece birkaç saat içinde okyanusa kadar ulaşmasıyla sonuçlandığı biliniyor. Bu nedenle uzmanlar, patlamaların verebileceği zararı önceden tahmin etmenin zor olduğunu belirtiyor. Uzmanlara göre ana turizm merkezinin hemen güneyindeki yerleşim yerleri, adanın en savunmasız bölgelerini oluşturuyor. Zira lav akıntıları Captain Cook gibi kalabalık bölgelere kısa sürede ulaşabiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75