Dünyanın en güvenli ülkesi İsviçre oldu; Kıbrıs kaçıncı sırada?

banner37

Dünyanın en güvenli ülkesi İsviçre oldu; Kıbrıs kaçıncı sırada?
banner90
banner99

Euronews'in haberine göre, seyahat sigortası karşılaştırma sitesi Insurly, dünyanın en güvenli ülkelerini açıkladı.Listenin ilk üç sırasında İsviçre, Singapur ve Norveç yer aldı.  Dördüncü Lüksemburg olurken, Kıbrıs ise beşinci sıraya yerleşti.

Şiddet, doğal afetler, sağlık, çevre kirliliği, ulaşım güvenliği gibi kriterler üzerinden hesaplanan sıralamada ülkelere 100 üzerinden puan veriliyor. Puanların ortalamasına göre ülkeler beş kategoride sıralanıyor:

-Risksiz (80-100 puan)

-Az riskli (60-80 puan)

-Riskli (40-60 puan)

-Çok riskli (20-40 puan)

-Aşırı riskli (0-20 puan)

banner134
Araştırmada tüm kategorilerde 90 üzeri puan alan İsviçre, ortalama 93,4 notla birinci sırada yerini aldı. Listenin ikinci sırasında 92,7 puanla Singapur, üçüncü sırada ise 91,1 puanla Norveç, dördüncü sırada 90.7 puanla Lüksemburg ve beşinci sırada 88,6 puanla Kıbrıs geldi.

Toplam 180 ülkenin incelendiği çalışmada sonuncu ülke Güney Sudan oldu. Ondan önce ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad geldi.

Diğer yandan araştırmada en kirli havaya sahip ülkenin Nepal, bisikletliler için en tehlikeli ülkenin Dominik, en fazla cinayetin yaşandığı ülkenin Salvador ve en büyük doğal felaket riskine sahip ülkenin de Vanuatu olduğu ifade edildi.

Insurly'nin yaptığı araştırmada ortalama puanı 59,9 olan Türkiye, "riskli" kategorisinde yer aldı. Türkiye'nin notunu en fazla düşüren etken ise terörizm kriterinin "aşırı riskli" şeklinde nitelendirilmesi.

Araştırmada ülkenin sağlık kriterlerinin çoğu yüksek puan alırken, hava kalitesi ise "çok kirli" şeklinde nitelendirildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2020, 19:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75