banner6

Dünyanın en uzun ağacını ziyaret etmek yasaklandı: 90 bin lira cezası var

banner37

Dünyanın en uzun ağacını ziyaret etmek yasaklandı: 90 bin lira cezası var
banner151 banner143

ABD’de California eyaletinde Redwood Ulusal Parkı’nda bulunan Hyperion adlı sahil sekoya (sekoya sempervirens) ağacı ziyarete kapatıldı. Yasağa uymayanlara 6 aya kadar hapis ve 5 bin dolar (yaklaşık 90 bin lira) para cezası verilebileceği aktarıldı. 

ADINI YUNAN MİTOLOJİSİ'NDEN ALDI

Dünyanın en uzun yaşayan ağacı ünvanına sahip Guinnes rekortmeni ağaç 116 metre uzunluğunda ve ismini Yunan mitolojisinden aldı.Işığın Titanı olarak adlandırılan Hyperion, Güneş tanrısı Helios ile Ay tanrıçası Selene'nin babasıydı.

Bununla birlikte, parkın derinliklerinde bulunan ve kendisine giden hiçbir yolu olmayan ağaç, bir çift doğa bilimci tarafından bulunduğu 2006 yılından bu yana sık sık ziyaret edilmesi nedeniyle ciddi çevresel bozulma ile karşı karşıya kaldı.

ZİYARETÇİLER AĞACIN HABİTATINI BOZDU

Milli parkın web sitesinde yapılan açıklamada, "Hyperion, yoğun bitki örtüsünün arkasında bulunuyor ve ağaca ulaşmak için çok sayıda çalıyı ezmek gerekiyor. Zor yolculuğa rağmen, vazgeçmeyen blog yazarları, seyahat yazarları ve sosyal medya fenomenleri nedeniyle artan popülaritesi, ağacı çevreleyen habitatın tahrip olmasına neden oldu. Bir ziyaretçi olarak, bu eşsiz manzaranın korunmasının bir parçası olup olmayacağınıza karar vermelisiniz. Yoksa onun yıkımının bir parçası mı olacaksınız?" denildi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104