banner6

Ege denizinde 6.2 büyüklüğünde deprem

banner37

Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgiye göre saat 15.28'de merkez üssü Ege Denizi olan 6.0 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Denizin 7 km altında gerçekleşen deprem, İstanbul, İzmir, Bursa, Çanakkale ve Eskişehir'de hissedildi. Bu arada AFAD, depremin büyüklüğünü 6.2 olarak duyurdu.

Ege denizinde 6.2 büyüklüğünde deprem
banner99

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre Ege Denizi açıklarında bir deprem meydana geldi. Depremin büyüklüğünü 6.3 olarak açıklayan Kandilli, kısa süre sonra bu bilgiyi revize ederek 6.0'a çekti.

Midilli adası ile Karaburun'un arasında denizin 7 km altında gerçekleşen depremin merkez üssü, İzmir'in Karaburun ilçesine 23 km, Yunanistan'ın Uzo başkenti Plomari'ye ise 16 km mesafede. 

İstanbul'dan İzmir'e kadar tüm kıyı şeridi boyunca hissedilen depremde ilk bilgilere göre can veya mal kaybı yok. Bazı kentlerde vatandaşlar korkuyla kendilerini sokağa atarken, Midilli adasında da benzer görüntülerin yaşandığı belirtiliyor. AFAD başkanlığında kriz masası oluşturuldu. AFAD Karaburun ve Dikili'de keşif yapıldığını ve bölgeye 240 çadırın gönderildiğini açıkladı. 

Karaburun Kaymakamı: Can ve mal kaybı yok

CNN TÜRK'e konuşan Karaburun Kaymakamı Muhammet Özyüksel, Karaburun'da kendilerine ulaşan can ve mal kaybı olmadığını aktararak "Çok güçlü bir depremdi. Emin olun bulunduğumuz binanın yıkılacağını sandık. 10 saniye kadar sürdü. Çok şükür herhangi bir sıkıntı olmadı. İlçemizdeki konutlarda şu an itibarıyla herhangi bir problem yok. Ancak arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Şu ana kadar bize ulaşan bir can kaybı yok. Tedirginlik hakim. Halkımız da bu ani durumla baş etmeye çalışıyor, sokağa döküldüler. Onlar da tedbirli şekilde hareket ediyorlar" dedi. 

Karaburun'da artçı depremler 

6.0'lık sarsıntının ardından aynı bölgede 4.9 ve 4 şiddetinde iki deprem daha meydana geldi. AFAD verilerine göre saat 15.35'te 4.9, 15.47'de ise 4.5 büyüklüğünde sarsıntılar kaydedildi. AFAD verilerine göre ilk depremin ardından 20'den fazla artçı sarsıntı kaydedildi. İzmir Valisi, şu ana kadar kendilerine ulaşan bir can kaybı olmadığını duyurdu. Çalışmalar devam ediyor.

Veysi Kaynak kriz merkezine geçti

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Bakanlar Kurulu toplantısından ayrılıp kriz merkezine geçti. 

İzmir Valisi Ayyıldız: Bize intikal eden olumsuz bir durum yok

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu ana kadar kendilerine intikal eden olumsuz bir durumun, can ve mal kaybının olmadığını belirtti. İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Metin Saroğlu da depremle ilgili merkeze ulaşan can kaybı, yaralanma ya da maddi hasar bilgisinin bulunmadığını, tüm ekiplerin Karaburun, Mordoğan ve kıyı yerleşimlerde incelemelerini sürdürdüğünü kaydetti.  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağolu da,  "İzmir’de bize ulaşan bir problem görünmüyor ama baya şiddetli bir depremdi. Belediyede çalışıyordum, arkadaşlar dışarı çıktılar. Teyakkuz halindeyiz, bir yerde birşey olursa tüm hemşehrilerimizin yardımına koşacağız. Bekliyoruz, görevimizi yapmaya hazırız. Karaburun üs olarak görünüyor, oraya da ulaştık. Bir kayanın kayması söz konusu. Bir can veya mal kaybı görünmüyor şu anda" şeklinde konuştu.

Bursa ve Yalova da sarsıldı

Ege'de meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki deprem Bursa ve Yalova’yı da salladı. Bursa ve Yalova'da oturanlar, korku dolu anlar yaşadı. Depremi hissedenler, kendilerini sokağa attı. Bursa'da polis, yaptığı telsiz anonsu ile deprem nedeniyle yaşanacak olumsuzluklar konusunda AFAD'a da bilgi verilmesini istedi. Herhangi can ve mal kaybının yaşanmadığı belirtilen deprem sonrası Bursa AFAD'da görev yapan yaklaşık 30 kişilik ekip araç ve gerçekleri ile İzmir'e gönderildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2017, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104