banner6

Ege'de gerginlik: Yunan Sahil Güvenlik, Türk bayraklı gemiye ateş açtı

banner37

Yunan Sahil Güvenlik botlarının, İskenderun'dan İzmit Körfezi'ne giden Türk Bayraklı M/V ACT isimli yük gemisine ateş açtığı belirtildi.

Ege'de gerginlik: Yunan Sahil Güvenlik, Türk bayraklı gemiye ateş açtı
banner151 banner143

Deniz Haber Ajansı’nda yer alan habere göre İskenderun'dan yüklediği yük ile İzmit Körfezi'ne doğru seyreden M/V ACT isimli Türk bayraklı kuruyük gemisine, Yunan SGK botları tarafından Rodos Adası açıklarında ateş edildi. Geminin kaptanı Sami Kalkavan, güverteye 16 merminin isabet ettiğini söyledi.

T24'ün haberine göre Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, ilgili kurumlarla temas halinde olduklarını belirtti. Olayın Türk ve Yunan makamları tarafından araştırıldığı belirtilirken, geminin uyuşturucu taşıdığı ihbarından sonra Yunan sahil güvenliği tarafından durdurulup ateş açıldığı bilgisi alındı.

BBC Türkçe'den Stelyo Berberakis, geminin uyuşturucu taşıdığı ihbarından sonra Yunan sahil güvenliği tarafından durdurulup ateş açıldığı bilgisi alındığını yazdı.

Yine gayr-ı resmi bilgilere göre, Yunan makamları geminin uyuşturucu taşıdığı ihbarını Türk makamlarına da bildirdi.

Olay üzerinde Türk Sahil Güvenlik'e bağlı iki botun olay yerine gönderildiği ifade edildi.  

Gemi kaptanı sosyal medya üzerinden "Sahil koruma derhal geminin Lodos Limanı'na çekilmesini istediler, biz bunu kabul etmedik. Kontrol etmek istediler, biz bunu kabul etmedik. Bize durmazsak ateş edeceklerini söylediler. Dediklerini de yaptılar. Şu anda gemide 16 delik görünüyor. Geminin su alma tehlikesi yok ama büyük bir tehlike atlattık. Daha önce seyehat yaptığımız bir hattı. 16 mermi isabet etti. Mürettebat büyük tehlike atlattı. Bunlar iyice şımardılar, aldılar başını gidiyorlar. Şu anda Türk sularındaydız." 

Deniz hukukuna göre ateş açılamıyor

Diğer yandan CNN Türk Atina temsilcisi Yorgo Kırbaki, Yunan bakanlarının saldırıya uğrayan Türk gemisinin Yunan karasuları içinde olduğunu öne sürerek ateş açılmasını gerekçelendirdiklerini söyledi.  Kırbaki, olayın Yunan kararsularında olmuş olması durumunda dahi, bir yük gemisine ateş açılmasının uluslararası deniz hukuku sözleşmesine uygun olmadığını dile getirdi.

Ancak geminin uyuşturucu, silah, ya da kaçak göçmen taşıdığı ihbarı üzerine durdurulması ve kontrol edilmesi için ateş açılması mümkün.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 19:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104