banner6

'El Kaide'nin 2 numaralı ismi öldürüldü' iddiası

banner37

'El Kaide'nin iki numaralı ismi' olarak bilinen Ebu Hayr el Mısri'nin pazar günü Suriye'nin İdlib'de öldürüldüğü öne sürüldü.

'El Kaide'nin 2 numaralı ismi öldürüldü' iddiası
banner151 banner143

İsrail'de yayın yapan Arutz Sheva isimli gazete, El Kaide'nin iki numaralı ismi Ebu Hayr el Mısri'nin Suriye'nin İdlib'de öldürüldüğünü öne sürdü. Henüz resmi olarak doğrulanmayan bilgilere göre, Mısri'nin pazar günü ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait bir insansız hava aracı (İHA) saldırısı sonucu öldürüldüğü belirtildi.

​Ortadoğu araştırmacılarının doğruladığı Mısri'nin ölüm haberine dair, sosyal medyada birçok fotoğraf ve video yayınlandı. İddialara göre, İdlib'in Mastume kenti yakınlarındaki İHA saldırısında Mısri'nin de dahil olduğu 2 kişi öldürüldü.

Zevahiri'nin yardımcısı, Usame Bin Ladin'in damadıydı

59 yaşındaki Mısri, örgüt bünyesinde El Kaide lideri Eymen el Zevahiri'nin yardımcısı olarak bulunuyordu.

1957 Mısır doğumlu olan Mısri, Mısır İslami Cihad üyesi olarak 80'lerde ülkeyi terk etmişti. 1990'lı yıllarda Bosna'daki savaşa katılan Mısri, patlayıcı uzmanı olarak biliniyor. 1998'de Kenya ve Tanzanya'da ABD elçiliklerine düzenlenen saldırıların arkasındaki isim olan Mısri, Usame bin Ladin'in kızıyla evliydi.

11 Eylül saldırıları sonrası ABD'nin Afganistan'ı işgali sırasında İran'a kaçtı. 2003'te yakalandı ve tutuklandı. 2015'te serbest bırakıldı. 2016'da Suriye'ye geçti.

​Dış operasyonlar sorumlusu geçen ay öldürülmüştü

Geçen ay da El Kaide'nin dış operasyonlarından sorumlu olduğu bilinen Muhammed Habib Busseddin el Tunisi'nin, İdlib'deki bir hava saldırısında öldürüldüğü bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2017, 11:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104