Endonezyalı Bakan'dan yoksulluğu bitirme formülü: Zenginler yoksullarla evlensin

banner37

Endonezyalı Bakan'dan yoksulluğu bitirme formülü: Zenginler yoksullarla evlensin
banner90
banner8

Endonezya’da bir bakan yoksulluğu azaltmak için sıra dışı bir öneride bulundu. Endonezya İnsani Gelişme ve Kültür Bakanı Muhadjir Effendy, zengin Endonezyalıların düşük gelirli kişilerle evlenmesinin, ulusal yoksulluk oranının azalmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Jakarta Post gazetesinin haberine göre Effendy, “Yoksul insanlar evlenmek için diğer yoksulları arayınca ne oluyor? Daha fazla yoksul haneler ortaya çıkıyor. Bu Endonezya’da bir sorun” dedi.

Din İşlerinden Sorumlu Bakan Fachrul Razi’ye seslenen Effendy, ondan bir fetva çıkarmasını ve zenginlerin yoksullarla evlenmesini salık vermesini istedi. Endonezya’da fetvalardan sorumlu kurum olarak bilinen Ulema Konseyi bakanın önerisini memnuniyetle karşıladı.

banner134
Konseyin Genel Sekreteri Enver Abbas, ‘birbirine yardım’ fikrinin önemli olduğunu belirterek, “Bu önerinin iki faydası var. Birincisi; yoksulluk azalacak, ikincisi de refah sadece zengin kesimler arasında yayılmayacak” dedi.

Bakanın açıkladığı verilere göre ülkede 5 milyon yoksul aile bulunuyor, düşük gelirli aileler de buna eklendiğinde sayıları 15 milyona yaklaşıyor.

 Dünya Bankası verilerine göre de 267 milyon nüfuslu Endonezya'da yaklaşık 115 milyon kişi ekonomik olarak orta sınıfın altında bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020, 21:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75