banner6

Erdoğan: Atacağımız adım bölgenin kaderini değiştirecek

banner37

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi'de bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya yolculuğu sırasında uçağı Türk Hava Sahası'ndan çıkana kadar Türk F-16'ları da eşlik etti.

Erdoğan: Atacağımız adım bölgenin kaderini değiştirecek
banner151

Anayasa değişikliği referandumuyla önü açılan partili cumhurbaşkanlığı dönemini başlamasının ardından ilk ziyaretini Soçi'ye gerçekleştiren TC Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin'le gerçekleştireceği görüşmede Suriye'nin önemli bir yer tutması bekleniyor. Görüşmede, Rusya'nın da Suriye'de gerilim ve taraflar arasındaki şiddet olaylarının azaltılması için dört bölge oluşturulmasına ilişkin planını Türkiye'ye anlatması bekleniyor.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Devlet Başkanlığı Rezidansı’nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile baş başa görüştü. Erdoğan, çalışma yemeği ve heyetler arası görüşmeye katılacak Erdoğan daha sonra mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenleyecek.

İkili görüşme gerçekleşti

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin Soçi'deki Devlet Başkanlığı konutunda bir araya geldi. İnanıyorum ki Rusya ve Türkiye atacakları adımlarla bölgenin kaderini değiştirecek diyen Erdoğan ardından Rusya Devlet Başkanı Putin ile ikili görüşmeye geçti.

Sputnik'in aktardığına göre, Putin ise karşılama konuşmasında şunları kaydetti: Davetimizi kırmayıp Soçi'ye geldiğiniz için teşekkür ederiz. İlişkilerimiz tam olarak anlaştığımız şekilde devam ediyor. Çalışma ortamında bir araya geldiğimiz bu görüşmede ikili konular ve Suriye başta olmak üzere güncel konuları görüşmek üzere imkan yakalamaktan memnunum. Sizinle görüşme trafiğimiz, Türk-Rus ilişkilerin tam normalleşme süresini tamamladıktan sonra çok özel bir karaktere sahip olduğunu bir kez daha vurgulamaktadır. Rusyaya hoşgeldiniz sayın cumhurbaşkanı... Türkiye'deki halk oymalasından dolayı size tebrik ediyorum. Türkiye'deki iç siyasi durumun daha ileri gitmesi Türk-Rus ilişkilerinin gelişmesine olumlu etki oluşturacak. Çünkü sizinle beraber alacağımız kararların büyük bölümü stratejik öneme sahip olduğundan meclislerimizcede onaylanması gerekiyor."

Erdoğan: Atacağımız adım bölgenin kaderini değiştirecek

Erdoğan ise görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, "Özellikle değerli dostumuzun bu davetine Karadeniz'in bir yanından bir yanına gelmek suretiyle bu buluşmayı sağladığınız için çok teşekkür ediyorum" diyerek Putin'e teşekkür etti. Rusya ile Türkiye arasındaki gerek ikili ilişkileri gerekse bölgesel sorunları etraflıca ele alma imkanı bulacaklarını belirten Erdoğan, "Üzerimizde önemli sorumlulukların olduğu bir dönemi yaşıyoruz. İnanıyorum ki Rusya ve Türkiye'nin burada atacağı adım, bölgenin kaderini değiştirecektir" dedi.

Soçi'deki görüşmede, iki liderin ele alacağı başlıklardan biri de ikili ilişkiler olacak. Zira Türk F16'larının Kasım 2015'te bir Rus uçağını düşürmesi sonrası zedelenen ilişkiler yeniden normalleşme sürecine girse de tarım ürünü alışverişinde karşılıklı uygulanan kısıtlamalar ve Rusya'daki Türk çalışanlara yönelik sınırlamalar gibi bir dizi problem henüz çözümlenmiş değil.

Soçi'deki, Putin ve Erdoğan'ın bu yıl içerisinde Rusya'da gerçekleştirdikleri ikinci, uçak krizinin ardından yaptıkları beşinci görüşme.

Erdoğan'ın beraberinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da Rusya'ya gitti.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2017, 14:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110