banner6

Erdoğan: Suriye'de siyasi çözüm konusunda mutabıkız

banner37

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'de görüştü. 2 saat 10 dakika süren görüşme sonrası heyetler arası görüşmeye geçildi. Heyetler arası görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada: "Suriye'de siyasi çözüm konusunda mutabıkız." dedi.

Erdoğan: Suriye'de siyasi çözüm konusunda mutabıkız
banner99

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok ileri bir seviyeye geldiğini görmekten memnuniyet duyduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

  "Bu yıl içerisinde Rusya Federansonunu üçüncü kez ziyaret ettim. Bu ziyaretle, Sayın Putin ile yıl içerisindeki altıncı görüşmemizi gerçekleştirdik. Gerek yüz yüze görüşmeler, gerekse telefon diplomasimiz devam ediyor.

  -Siyasi diyaloğumuza paralel olarak, ekonomik ilişkilerimiz de yükselişe geçmiş bulunuyor. İlişkilerin derinleştirilmesi konusunda Sayın Putin ile mutabık kaldık.

  -İkili ticaret hacmimiz 15 milyar doları aştı. Vizeler dahil olmak üzere tüm engelleri kaldırmamız gerekiyor.

  - Bu projelerin zamanında hayata geçirilmesine önem veriyoruz. Türk akımın Rusya ksımındaki boru döşeme hattının tamamlandığını  menuniyetle açıklıyoruz. Ülkemizi ilgilendiren boyutuyla da yakından ilgileniyoruz.

  - Bölgesel ve uluslararası konuları da ele alma fırsatımız oldu.

  - Suriye itilafına ilişkin son gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduk. Astana gelişmelerine önemli katkılar yaptık. Suriye'de siyasi çözüm konusunda mutabıkız. "

  Putin'in konuşmasından ise satır başları şöyle:

  - Bu toplantıyı ikili ilişkilerimizin bugünkü durumunu ele almak açısından önemli görüyorduk. İkili ilişkilerimizde, kriz öncesi seviyelere tekrar ulaşıldı.

  - İnanıyoruz ki geçen yıl meydana gelen düşüşü, bu yılın sonuna kadar telefi edebiliriz.

  - Sayın Erdoğan ile varmış olduğumuz anlaşma gereği, Türkiye'den mahsul ithalatımız tekrar başladı. Kalan sınırlandırmaların kaldırılmasına dair konuları bugün ele aldık.

  - Burada herşeyden önce Türk Akımı Projesi'nden bahsetmek gerek. Bu projeyle ilgili kısa zamanda sunum çalışmalarına başlanacak.

  - İran ziyareti hakkında Sayın Erdoğan'a bilgi verdim. 

  - Suriye'de şiddet önemli şekilde azaldı. BM himayesinde, diyalog oluşması için elverişli şartlar ortaya çıkmakta.

  - Görüşmelerimiz, seri şekilde bürokrasiden uzak samimi olarak devam etmektedir.

  Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 22:06
  YORUM EKLE
  banner140
  SIRADAKİ HABER

  banner111

  banner34

  banner75

  banner88

  banner110

  banner104