Everest, sanatla temizlenecek

banner37

Dünyanın en yüksek dağındaki atık problemine yaratıcı bir çözüm geliştirildi

Everest, sanatla temizlenecek
banner90
banner99

Nepal'deki Everest Dağı'ndan toplanan çöplerle hem çevre temizlenecek hem de sanat sergisi düzenlenecek.

8 bin 800 metre uzunluğundaki Everest'te oksijen maskeleri, parçalanmış çadırlar, kırık tırmanma merdivenleri, ip, konserve ve plastik gibi birçok atık birikiyor. Projenin yöneticisi Tommy Gustafsson hem yerli hem de yabancı ülkelerden sanatçıların çalışmalarına açık olduklarını söyledi.

banner134

“Katı atıkları nasıl değerli sanat eserlerine dönüştürebileceğimizi göstermek istedik” diyen Gustaffson, projenin istihdam sağladığı gibi ek gelir kaynağı olacağını da belirtti. Yönetici, “atıklara yaklaşımı değiştirip şekillendirmeyi umduklarını” söyleyerek sergiyle birlikte çevre sorunlarına dair bilinç oluşturmak istediklerini de ifade etti. Sergilenecek eserler hediyelik eşya olarak da satılabilecek. Bunlardan elde edilen gelirse bölgedeki koruma çalışmaları için harcanacak.

Dağdan indirilen çöpler Sagarmatha Atık Denetim Komitesi adlı yerel çevreci grubun üyeleri tarafından ayrıştırılıyor. Genelde çöpler açılan büyük çukurların içine döküldükten sonra imha amaçlı yakılıyor. Fakat bu işlem sonucunda hem toprak hem de hava ve su kirliliği yaşanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75