Fas’ta genel seçimleri Liberal Milli Bağımsızlar Birliği kazandı

banner37

Fas’ta genel seçimleri Liberal Milli Bağımsızlar Birliği kazandı
banner99

Fas’ta genel seçimleri geçici sonuçlara göre, koalisyon ortağı liberal Milli Bağımsızlar Birliği (RNI) kazandı.

Deutsche Welle Türkçe servisinin haberine göre, Fas’ta 8 Eylül’de yapılan genel seçimlerde liberal Milli Bağımsızlar Birliği (RNI) en fazla sandalye sayısına ulaşırken, onu yine bir liberal parti olan Asalet ve Çağdaşlık Partisi (PAM) izledi. İktidarın büyük ortağı İslamcı çizgideki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (PJD) ise ağır bir yenilgiye uğradığı belirtiliyor.

Fas İçişleri Bakanı Abdulvafi Letit düzenlediği basın toplantısında, Temsilciler Meclisi'nde görev yapacak 395 milletvekilinin belirlenmesi için dün yapılan seçimlerin sonuçlarını açıkladı.

Yüzde 96’sı sayılan oylarda, 97 milletvekili çıkarmayı başaran RNI’nın seçimlerin galibi olduğunu söyleyen Leftit, Asalet ve Çağdaşlık Partisi’nin (PAM) 82, İstiklal Partisi’nin 78, Sosyalist Birlik’in 35, Halk Hareketi’nin 26, İlerleme ve Sosyalizm’in 20, Anayasal Birlik’in 18 sandalye kazandığını açıkladı.

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ'NİN SANDALYE SAYISI 12

banner134

Leftit, iktidarın büyük ortağı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (PJD) ise 12 sandalye de kaldığını ifade etti. Adalet ve Kalkınma Partisi geçen seçimlerde 125 sandalye kazanmıştı.

Fas İçişleri Bakanlığından tarafından dün yapılan resmi açıklamada ülkede genel ve yerel seçimlere yüzde 50,18 oranında katılım gerçekleştiği bildirilmişti. Bir önceki seçimlerde seçime katılım oranı olan yüzde 43'te kalmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88