banner6

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Gürcistan hükümeti üzerindeki ‘yoğun baskıyı’ kınadı

banner37

Gürcistan hükümeti üzerindeki ‘yoğun baskıyı’ kınayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, cuma günü yaptığı açıklamada, Moskova'nın darbe girişimi olarak nitelendirdiği protestolar sonrasında ‘sakinlik’ çağrısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Gürcistan hükümeti üzerindeki ‘yoğun baskıyı’ kınadı
banner90
banner99

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile Paris'te düzenlediği basın toplantısında Gürcistan hükümetinin baskı altında olduğunu ifade etti.

Ülkenin sakinleşip, gerilimin azalacağını umduğunu söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı, Gürcistan'daki protestoları ‘Batı parmak izli bir darbe girişimi’ olarak nitelendiren Rusya’nın açıklamaları hakkında ise yorum yapmaktan kaçındı.

Gürcistan hükümeti, protestocuların baskıcı bulduğu ve Rusya kanunlarından kopyalandığını söyledikleri yasa tasarısını dün geri çekti.

Macron, “Herhangi bir protestoyu dışarıdan bir manipülasyon olarak görme eğilimi yeni değil, kamuoyunun veya özgür insanların olmadığına dair derin bir inanç var ancak aksini düşünmek köklü bir demokrasiye sahip kimseler olarak hakkımızdır” dedi.

Öte yandan Macron ve Sunak, Ukrayna'ya desteklerini yinelediler ve Rus işgaline karşı zafer temennisinde bulundular.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104