Fransa'da 700'den fazla lise öğrencisi gözaltına alındı

banner37

Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron ve hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek için düzenlenen gösterilersırasında çıkan olaylarda 700’den fazla lise öğrencisi gözaltına alındı.

Fransa'da 700'den fazla lise öğrencisi gözaltına alındı
banner90

banner9
Fransa’da devam eden protestolarda tansiyon düşmüyor. “Sarı Yelekliler”in başlattığı protestolar, öğrencilerin gösterileriyle devam ediyor. Fransız basının İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, ülke çapında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek amacıyla dün yapılan eylemlerde çıkan olaylarda 700’den fazla lise öğrencisi gözaltına alındı.

Dün 280 lisede tamamen veya kısmen eğitime ara verildi. Öğrenciler, pazartesiden beri ülkenin birçok kentinde gösteriler düzenliyor. Hükümetin reformlarını protesto etmek için Marsilya, Nantes, Romainville gibi Fransa’nın birçok bölgesinde bir araya gelen öğrenciler, araçları ateşe verdi, sokaklar savaş alanına döndü. Başta Paris’te olmak üzere, Nantes ve Marsilya gibi pek çok kentte okullarını bloke ederek ders yapılmasını engelleyen öğrenciler, polisle karşı karşıya geldi. Bloke edilen okul sayısı ülke genelinde 200’ü aştı. Öğrenci sendikaları ise eylemlerin daha geniş katılımla süreceği mesajını vermişti

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108