banner6

Güney Kıbrıs'tak sağlık sistemi her an çökebilir

banner37

Güney Kıbrıs'tak sağlık sistemi her an çökebilir
banner151 banner143

Rum Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou, sağlık sisteminin her an çökebileceği uyarısında bulundu.

Rum Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou, yaptığı yazılı açıklamada, sağlık sisteminin çok zor durumda olduğunu ve her an yönetilemeyecek durama düşebileceğini belirterek önümüzdeki günlerin kritik olduğunu vurguladı.

Bakan, Sağlık Sisteminin son günlerde hastanelerde tedavi altında bulunan çok sayıdaki hasta ve özellikle Acil Birime giriş yapan hastalar nedeniyle baskı altında bulunduğunu açıkladı.

Rum Sağlık Bakanı hastanelerde Koronavirüs hastaları için daha fazla koğuşlar açılması için özel bir plan uygulandığını ancak günlük bazda vaka sayısının yüksek olması nedeniyle tüm ihtiyaçların karşılanmasında ne yazık ki zorluklar yaşanabileceğini belirtti.

Devlet Sağlık Hizmetlerinin sürekli artan ihtiyaçları karşılamak amacıyla, nörolog ve patolog gibi özel doktorların yardımını istediğini kaydetti.

Önümüzdeki günlerin kritik olduğunu, virüsün yayılmasının engellenmesi için vakaların azaltılması gerektiğini ve sadece bu şekilde durumun kontrol altında tutulabileceğine işaret ederek tüm vatandaşlara kişisel sağlık önlemlerini uygulamaları, temaslarını kısıtlamaları çağrısında bulundu.

Bakan, aşı çalışmalarının başlamasının umut verici olduğunu ancak hiç bir durumda rehavete kapılmaması gerektiğini vurguladı.

Bakan son olarak vatandaşlara, önlem amacıyla, Sağlık Bakanlığı’nın kentin çeşitli noktalarında ücretsiz olarak sunduğu hızlı testler (antigen rapid test) yaptırmaları çağrısında bulundu.

Vakaların zamanında belirlenmesinin virüsün daha fazla yayılmasının engellemede  katalizör rol oynadığını duyurdu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104