banner6

Guterres: İklim değişikliğine yeniden öncelik verin

banner37

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ülkelerin iklim değişikliğine yeniden öncelik vermesi gerektiğini söyledi ve bu konuda çağrıda bulundu.  Aksi takdirde dünyanın bir felaketle karşı karşıya kalacağını söyledi.

Guterres: İklim değişikliğine yeniden öncelik verin
banner99

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 6 Kasım’da Mısır’da başlayacak COP27 İklim Zirvesi öncesinde New York’ta BBC İklim Editörü Justin Rowlatt’ın sorularını yanıtladı.

İklim değişikliğini arka plana atmak gibi bir eğilimin olduğunu belirten Guterres, “Bunu tersine çeviremezsek, kötü sonla karşılaşacağız” dedi.

COP27, ülkeleri ikim değişikliği ile mücadele etme yollarını tartışmak üzere bir araya getiriyor. Zirve bu yıl 6-18 Kasım tarihleri arasında Şarm El-Şeyh'te yapılacak.

Enflasyon, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, enerji ve gıda fiyatlarındaki artış gibi küresel problemlerin hükümetlerin kafalarını başka yönlere doğru çevrilmesine neden olduğunu vurgulayan Guterres, “İklim değişikliğini uluslararası tartışmanın merkezine geri getirin” diye konuştu.

Guterres, ABD ve Çin'i konferansta birlikte çalışmaya davet etti, dünyanın onların liderliğine güvendiğini söyledi.

Zamanımızı tanımlayan sorunun bu olduğunu dile getiren Guterres, “Hiç kimsenin herhangi bir nedenle iklim değişikliği konusunda yapılacak uluslararası eylemleri feda etmeye hakkı yok” dedi ve “Gerçeği söylemek zorundayız. Gerçek şu ki, iklim değişikliğinin dünyadaki birçok ülke üzerindeki etkisi şimdiden yıkıcı.” ifadelerini kullandı.

Ülkeleri daha fazla fosil yakıta yatırım yapmamaya, bunun yerine yenilenebilir enerjiyi desteklemeye çağıran Guterres, “En aptalca şey, bizi bu felakete neyin götürdüğü üzerine bahse girmek.” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104