Halep'in

banner37

Beşar Esad'a bağlı güçlerin Doğu Halep'in yüzde 90'dan fazlasını, Halep'in ise yüzde 98'inin kontrolünü ele geçirdiği ifade edildi.

Halep'in
banner99

Suriye'de rejim güçleri, Doğu Halep'te önemli bir ilerleme kaydetti. BBC'nin haberine göre ordu birlikleri son olarak, uzun süre tamamı muhaliflerin kontrolünde olan Doğu Halep'in Şeyh Said bölgesine girdi. Yüz binlerce sivil, muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelerde yiyecek, içecek, su ve tıbbi desteğe erişimi olmadan yaşıyor.

Muhaliflere yakın olan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Doğu Halep'in Fardous ve Karam al-Daadaa mahallelerinde ise çatışmaların devam ettiğini aktardı.

Bölgedeki gazetecilere açıklama yapan Suriyeli komutanlardan Zaid al-Saleh, 'şehirde sürdürülen operasyonda sona gelindiğini, muhaliflerin teslim olmaları gerektiğini, aksi takdirde öleceklerini' söyledi.

banner134
Suriye rejimine hava saldırılarıyla destek veren Rusya ise son 24 saat içinde 700 muhalifin teslim olduğunu ve şehirden 13 bin 300 kişinin kaçtığını bildirdi.

Bölgeden bildiren İngiliz Reuters ajansının bir muhabiri, "Bombalamalar gece boyunca bir dakika bile durmadı" açıklamasında bulunarak en yoğun çatışmaların yaşandığı günlerden birinin geride kaldığını aktardı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ordunun ilerleyişi sırasında 47'si çocuk olmak üzere 415 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75