banner6

Hollanda, Kaya'nın konvoyunu Almanya'ya geri yolladı

banner37

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağına iniş izni vermeyen Hollanda, bu kez TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya engel oldu. Bakan Kaya'nın bulunduğu konvoyun Hollanda'yı terk ederek Almanya'ya geri dönmesi istendi.

Hollanda, Kaya'nın konvoyunu Almanya'ya geri yolladı
banner90
banner99

TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın programını takip etmek üzere Hollanda'nın Rotterdam kentine giden bakanlık konvoyundaki bir araç ile TRT ve Anadolu Ajansı ekibinin bulunduğu araçtakilere Hollanda polisince kimlik kontrolü yapıldı.

Almanya'ya geri çevirdiler

Hollanda polisi, Rotterdam yakınlarındaki bir akaryakıt istasyonunda mola verdikleri sırada bakanlık konvoyundaki bir araç ile içinde Anadolu Ajansı ve TRT ekibinin bulunduğu aracın etrafını sardı. Polis araçta bulunanlara kimlik kontrolü yaptı.

Yaklaşık bir saat süren işlemlerin ardından gazeteciler ve bakanlık konvoyundaki yetkililerden bir an önce Hollanda'yı terk ederek Almanya'ya dönmeleri istendi.

Kaya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş izninin iptal edilmesinin ardından Almanya'dan kara yoluyla Hollanda'ya geçeceğini açıklamıştı.

Rotterdam Başkonsolosluğu'nda güvenlik önlemleri

Bakan Kaya'nın Rotterdam Başkonsolosluğu'na geleceği haberi üzerine ülkede yaşayan Türkler konsolosluk binası önünde toplanmaya başladı. Ellerinde Türk bayrakları olan kalabalığın artmaması için polis yolları araç ve yaya trafiğine kapattı.

Ayyıldız: Kaya'nın yanına gitmeme müsaade edilmiyor

Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, kendisinin Bakan Kaya'nın yanına gitmesine müsaade edilmediğini söyledi.

Başkonsolos Ayyıldız, önünde Türklerin, Hollanda'nın kararını protesto ettiği Başkonsolosluk binasının dışına çıktı. Başkonsolosluğun etrafındaki kaldırımın polis barikatlarıyla çevrildiğini gören Ayyıldız, göstericilerin de yanına gidemeden binaya geri döndü.

Kaya'dan ilk açıklama

TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, karşılaştığı engelin ardından yaptığı açıklamada, "Avrupa ülkelerinden özellikle Hollanda'dan savunduklarını söyledikleri demokratik değerlere bir an önce geri dönmelerini istiyoruz. İfade özgürlüğü, hareket, toplanma özgürlüğü şu an bunların hepsini askıya almış durumdalar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2017, 00:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104