Horozoğlu:İngiltere’de hayatını kaybeden Kıbrıslı Türklerin sayısı 235’e yükseldi

banner37

İngiltere'deki Kıbrıs Türk Gençlik ve Aile Birliği Başkanı Nafiya Horozoğlu, 12 Ocak itibariyle, İngiltere’de yaşayan ve virüs nedeniyle hayatını kaybeden Kıbrıslı Türklerin toplam sayısının 235’e yükseldiğini duyurdu.

Horozoğlu:İngiltere’de hayatını kaybeden Kıbrıslı Türklerin sayısı 235’e yükseldi
banner90
banner8

İngiltere'deki Kıbrıs Türk Gençlik ve Aile Birliği Başkanı Nafiya Horozoğlu, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında, 8 Ocak Cuma gününden bu yana 40 Kıbrıslı Türkün daha Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

11 Ocak’ta, bir günde 16 Kıbrıslı Türkün virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade eden Horozoğlu, “bu rakam, ‘en yüksek günlük can kaybı olarak kayıtlara geçti” ifadelerini kullandı.

12 Ocak itibariyle, İngiltere’de yaşayan ve virüs nedeniyle hayatını kaybeden Kıbrıslı Türklerin toplam sayısının 235’e yükseldiğini ifade eden Horozoğlu, özellikle Londra dışında, hayatını kaybeden başka Kıbrıslı Türkler de olduğunu belirtti.

Öte yandan 100’ün üzerinde Kıbrıslı Türkün ise yoğun bakımda hayat mücadelesi verdiğini ifade eden Horozoğlu, “İngiltere’deki hastane kapasiteler hastalara yetmiyor, morglar doldu, cenaze işlemlerinde ciddi bir aksama söz konusu” uyarısında bulundu.

Nafiya Horozoğlu’nun, İngiltere’deki mevcut duruma ilişkin yaptığı paylaşımı şöyle:

‘Bana birşey olmaz’ demeyin, gerçekten ciddiye alınması gereken bir salgınla karşı karşıyayız. Hızla yayılmaya devam eden koronavirüs salgını, sevdiklerimizi aramızdan koparmayı sürdürüyor. 8 Ocak Cuma gününden itibariyle 40 Kıbrıslı Türk Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. 11 Ocak Pazartesi günü ise Kıbrıs Türk toplumu arasında 16 kişinin yaşamını yitirmesiyle salgının başından bu yana en yüksek günlük can kaybı kayıtlara geçti.

İngiltere’de yaşayan Türkçe konuşan toplum üyelerimizin arasında hayatını kaybedenlerin sayısı 12 Ocak Salı günü itibarıyla 235’e ulaştı. Bu sayılar kesin olarak bilinen ve Hüseyin hoca, Londra Gazete ve farklı kaynaklardan elde edilen bilgilere göredir. Bu sayıların dışında vefat eden toplum üyeleride bulunmakta özellikle Londra dışında. Dolayısıyla, kesin olarak bilinen ölüm sayısı şöyle; Kıbrıslı Türkler 183, Kıbrıslı Rumlar 258 ve Türkiye kökenli toplum 52. Türkiye kökenli toplumun ölüm sayısının daha yüksek olduğu inanılmakta.

Aşağıdaki fotoğraf ise Mayıs ayında çekilmişti, teyzemiz eşini Covid-19 nedeniyle eşini kaybetmişti ve eşinin naaşını Kuzey Kıbrıs’a gözyaşlarıyla gönderirken kameraya böyle yansımıştı. Eşinin mezarını henüz ziyaret edemeden dün sabah teyzemiz bu illet virüse yenik düşerek vefat etti. Bu salgının çıktığı ilk günden beri toplum için adeta seferber olan Hüseyin hocamızdan ise az önce çok üzücü bir haber geldi, bir anne ve kız yarım saat arayla virüs sebebiyle hayatını kaybetti. Şu an gerçekten sözün bittiği yerdeyiz, canımız yanıyor içimiz parçalanıyor. 100’ün üzerinde toplum üyelerimiz yoğun bakımda hayat mücadelesi veriyor. İngiltere’de hastane kapasiteler hastalara yetmiyor, morglar doldu, cenaze işlemlerinde ciddi bir aksama söz konusu.

banner134
Bu salgını ciddiye alın lütfen, tedbirlere uyun. Maske takın. Temizliğe dikkat edin. Zorunlu olmadıkça kalabalık ortamlara girmeyin ve özellikle yaşlılarımıza çok dikkat edelim.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 11:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil İbrahim Bozalan
Halil İbrahim Bozalan - 2 hafta Önce

Bir kibris türkü olarak çok üzüldüm. Kovit 19 salgını yüzünden kaybettiğimiz İngilterede yaşayan Kıbrıslı vatandaşlarımıza Allahtan rahmet ailelerine baş sağlığı ve Sabırlar diliyorum. Lütfen kurallara uyalım. Bana bir şey olmaz deyip bu virüsü hafife almayalım. Tüm İngilterede yaşayan vatandaşlarımıza sağlıklı günler diler, saygılarımı sevgilerimi sunarım Allah hepinizi korusun.

SIRADAKİ HABER

banner75