banner6

İbrahim Kalın'dan Afrin açıklaması: Gerekirse gireriz

banner37

TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, YPG'nin kontrolündeki Afrin'e olası bir operasyonla ilgili olarak "Gerekirse gireriz, operasyon için tüm hazırlıklar tamam" dedi. Kalın ayrıca "Türkiye kendi güvenliği için gerekli gördüğü yer ve zamanda müdahaleyi yapar" ifadesini kullandı.

İbrahim Kalın'dan Afrin açıklaması: Gerekirse gireriz
banner151 banner143

TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TRT Haber'de yaptığı açıklamada muhtemel bir Afrin operasyonu için "Türkiye kendi güvenliği için gerekli gördüğü yer ve zamanda müdahaleyi yapar. Gerekirse Afrin'e gireriz. Operasyon için tüm hazırlıklar tamam" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kalın, "Cumhurbaşkanımızın İran ziyaretinde, ekonomi ve ticaret konularında kapsamlı görüşmeler yapıldı. İran, kültürel konularda da Türkiye ile ortak çalışmalar yapmak istiyor. Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması konusunda İran ile hemfikiriz" dedi. Kalın kamu bankalarının İran bankalarıyla anlaşmalar yapacağını da bildirdi.

'Adil Öksüz'le çok yoğun teması saptanmış'

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli bir yerel çalışanın 'casusluk' iddiasıyla tutuklanmasına da değinen Kalın, "Her ülke uluslararası ilişkilerinde kendi çıkarlarını gözetir. "Tutuklanan ABD konsolosluğu çalışanının FETÖ sanığı Adil Öksüz'le çok yoğun teması saptanmış, yargı konuyu takip ediyor" dedi.

'Geri adım atılırsa konuşuruz'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yüzde 93 'evet' sonucu çıkan bağımsızlık referandumunun Irak'ı bölmek amacı taşıdğını söyleyen Kalın, "Biz gerekli uyarıları yaptık. Geri adım atılırsa olumlu yaklaşırız" diye konuştu.

Çatışmasızlık bölgesi

Kalın, İdlib'deki çatışmasızlık bölgesiyle ilgili olarak da Suriye "Bölgenin nasıl uygulanacağına dair çerçeve Rusya ve İran ile yapılan görüşmelerle belirlendi. Hava saldırıları durdu. Bunun böyle kalması için yoğun çaba sarf ediyoruz" dedi.

'Avrupa, Türkiye Erdoğan karşıtlığının fayda sağlamadığını gördü' 

Avrupa'yı da eleştiren Kalın, sözlerine şöyle devam etti:

"Terör örgütünün en çok propaganda yaptığı, eleman devşirdiği yer Avrupa'dır. Türkiye, milli güvenliğini tehdit eden konularla ilgili tedbir alınca suçlanıyor. Avrupa, Türkiye ve Erdoğan karşıtlığının onlara bir fayda sağlamadığını gördü. Avrupa, Türk vatandaşlarının demokratik tercihlerine saygı duymak zorundadır."

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 15:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104