banner6

İdlib'e yoğun hava saldırıları sürüyor

banner37

Suriye'de, Beşer Esad rejimi ve destekçisi Rusya’nın İdlib gerginliği azaltma Bölgesi’ne yoğun hava saldırıları devam ediyor

İdlib'e yoğun hava saldırıları sürüyor
banner99

Esad rejimine ait savaş uçaklarının düzenlediği saldırılarda 2 sivil yaşamını yitirdi, 4 sivil yaralandı

Suriye'de, Beşer Esad rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne düzenlediği yoğun hava saldırıları sürerken rejimine ait savaş uçaklarının gerçekleştirdiği saldırılarda iki sivil hayatını kaybetti, dört sivil yaralandı.

Esad rejimi ve Rusya'ya ait savaş uçakları, İdlib kent merkezinin çevresine, Marrethırme, Termela, Şeyh Mustafa, Kefersecne, Şeyh Damis, Nukeyyer, Abidin, Mastume, Kefer Secne ve Bara köylerine, Hama'nın kuzey kırsalında Kefer Zita ilçesine, Sıhrıyye, Havice ve Havvaş köylerine hava saldırısı düzenledi.

Rejimin düzenlediği hava saldırılarında Kefer Secne ve Bara köylerinde birer sivil yaşamını yitirdi, dört sivil yaralandı.

Askeri muhaliflerin uçak gözlem evi, Kefer Zita'yı vuran uçakların ise Rusya'ya ait olduğunu bildirdi.

İDLİB GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİ'NDEKİ DURUM

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde. Halihazırda iç göç ile nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı.

Rejim güçleri, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da 25-26 Nisan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12'nci toplantı sırasında artan saldırılar aynı yoğunlukta sürdü.

Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018'den beri ateşkesi ihlal ederek gerçekleştirdiği saldırılarda ise 553 binden fazla sivil yerlerinden edildi.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Beşşar Esed ve destekçilerinin, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne 26 Nisan-23 Haziran arasında düzenlediği saldırılarda 487 sivilin hayatını kaybettiğini, bin 495 sivilin yaralandığını duyurdu.

SURİYE'DE RUS VE REJİM SALDIRISI AYRIMI

banner134

Suriye'de hava saldırıları gerçekleştiren Esed rejimi ile Rus hava kuvvetlerinin bombardımanları kolaylıkla ayırt edilebiliyor. Rus yapımı olan ama eski teknolojiye sahip rejim uçakları saldırıları yüksek irtifadan yapamıyor, alçalarak hedefe doğru yaklaşıp geniş alanları vuruyor. Nokta atışı yapılmadığı ve kullanılan mühimmat fazla tutulduğu için tahribat daha geniş bir çevreye yayılıyor. Ayrıca rejim uçakları, saldırı için irtifa kaybederken yüksek ses çıkarıyor.

Rus uçakları ise saldırı anında hedefe fazla yaklaşmadığı için sesleri yere ulaşmıyor. Rus saldırılarında ilk duyulan ses, bombaların infilak ettiği anda oluyor. Rejim uçakları bombardıman için hedeflere teker teker yaklaşırken, Rus uçaklarının en az ikisi bir arada havalanıp saldırıyor.

Saldırılarda kullanılan mühimmat kalıntılarından eski nesil olanların rejime, yeni nesil olanların ise Ruslara ait olduğu anlaşılıyor. Muhalifler uçakları, üslerin çevresinde ve ülkenin kilit noktalarına kurulmuş ekipmanları yardımıyla büyük ölçüde tespit edebiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88