banner6

İklim protestocuları kendilerini tabloya yapıştırdı

banner37

İki iklim değişikliği protestocusu, kendilerini Londra’daki Ulusal Galeri’de yer alan 19. yüzyıldan kalma tablonun çerçevesine yapıştırdı. Protestocular, "Yiyecek yokken sanat ne işe yarar!" diye seslerini yükseltti.

İklim protestocuları kendilerini tabloya yapıştırdı
banner151 banner143

ELLERİNİ ÇERÇEVEYE YAPIŞTIRDILAR

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Ulusal Galeri (National Gallery), sıra dışı bir protesto gösterisine sahne oldu. İklim değişikliğini protesto etmek isteyen iki kişi, ellerini müzedeki 19. yüzyıl tablosunun çerçevesine yapıştırarak gösteri yaptı.

İngiltere’nin Brighton şehrinden Londra’ya giden 22 yaşındaki müzik öğrencisi Eben Lazarus ile 23 yaşındaki psikoloji öğrencisi Hannah Hunt, kendilerini John Constable’in ‘The Hay Wain’ adlı tablosuna yapıştırarak müze ziyaretçilerini şoke etti.

İklim protestocuları kendilerini tabloya yapıştırdı - 2

Her iki protestocunun da üzerlerinde beyaz tişört vardı ve tişörtlerinde “Petrolü Durdurun” (Just Stop Oil) yazısı dikkat çekti. İkili, Just Stop Oil (JSO) adlı iklim değişikliği karşıtı kuruluşun temsilciliğini üstlendikleri anlaşıldı.

İklim protestocuları kendilerini tabloya yapıştırdı - 3

TABLONUN ÜSTÜNE BAŞKA RESİM YERLEŞTİRDİLER

Protestocular, ip bariyeri aşarak tablonun üzerine, gelecekte manzaranın nasıl görüneceğine dair kendi 'kıyamet vizyonu' görsellerini yerleştirdiler.

İklim protestocuları kendilerini tabloya yapıştırdı - 4

Protesto eylemi, müzeyi gezen turistlerin ve okul gezisine çıkan bir sınıfın öğrencilerinin, tablonun asılı olduğu odadan tahliye edilmesini zorunlu kıldı.

İklim protestocuları kendilerini tabloya yapıştırdı - 5

Eylemin videosu, JSO’nun resmi hesabından ve internet sayfasından paylaşıldı.

Videoda, protestoculardan biri ziyaretçilere, "Sanat alanında çalışmak istiyorum, onları rahatsız etmek istemiyorum. Ancak içinde bulunduğumuz durum, hızla sürüklendiğimiz medeniyet çöküşünü önlemek için şiddete başvurmadan mümkün olan her şeyi yapmamız gerektiğini gösteriyor” dedi.

İklim protestocuları kendilerini tabloya yapıştırdı - 6

Protestocu ayrıca, “10 ve 12 yaşlarında kardeşlerim var ve onların sesleri duyulmazken seyirci kalmayı, acılarla dolu bir geleceğe mahkum edilmelerine izin vermeyi reddediyorum” diye seslendi.

İklim protestocuları kendilerini tabloya yapıştırdı - 7

"YİYECEK YOKKEN SANAT NE İŞE YARAR!"

“Hükümetimiz bizi korumak için demokratik yetkilerini yerine getirmiyor” diyen protestocu, “Sanat önemlidir. Gelecek nesiller görsün diye yapılmalı ama yiyecek yokken sanat ne işe yarar! Su yokken sanat ne işe yarar! Milyarlarca insan acı çekerken sanat ne işe yarar!” ifadesini kullandı.

İklim protestocuları kendilerini tabloya yapıştırdı - 8

Önceki gün de Britanya Grand Prix yarışında JSO adına beş kişi eylem yapmıştı.

İklim protestocuları kendilerini tabloya yapıştırdı - 9

Geçen hafta da bir grup aktivist, Glasgow, Manchester ve Londra’da, aralarında Van Gogh’un tablosu da dahil çeşitli sanat eserlerine kendilerini yapıştırarak protesto düzenlemişti.

İklim protestocuları kendilerini tabloya yapıştırdı - 10

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104