banner6

İmran Han'ın evine biber gazı atıldı

banner37

Pakistan'da hakkındaki tutuklama kararı sebebiyle eski Başbakan İmran Han'ı gözaltına almaya gelen polis ile Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) destekçileri arasında çatışma yaşandı.

İmran Han'ın evine biber gazı atıldı
banner90
banner99

Ellerinde taş ve sopalarla bekleyen PTI destekçileri, polisin gelmesiyle ağaç dallarını kırarak yola barikat kurmaya çalıştı.

Polis, göstericilere tazyikli su, biber gazı ve copla müdahale ederken, göstericiler de polise taş ve sopa fırlattı.

İmran Han'ın evine biber gazı atıldı

İmran Han'ın evinin girişine ulaşan polis, evin çevresine ve bahçesine de biber gazı attı.

Polisin geri çekilmesinin ardından göstericiler PTI liderinin evinin girişinde tekrar toplanmaya başladı.

Vücuduna taş isabet eden çok sayıda polis yaralandı, çok sayıda gösterici de polis tarafından gözaltına alındı. Emniyet mensupları, İmran Han'ın evinin çevresine kurulan çadırları ve stantları da dağıttı.

Lahor Emniyet Müdürü Bilal Kumyana, gazetecilere yaptığı açıklamada, polisin mahkeme kararı doğrultusunda Han'ı gözaltına almakla görevlendirildiğini belirtti.

Öte yandan, PTI siyasetçilerinden Faruk Habib, tutuklama kararının askıya alınması için üst mahkemeye başvurulduğunu ve sonucun beklendiğini söyledi.

İmran Han'dan destekçilerine çağrı

İmran Han, görüntülü olarak paylaştığı mesajında destekçilerine çağrıda bulunarak "Ben öldürülsem veya hapse de atılsam gerçek özgürlük mücadelesine devam edin." dedi.

Han, polisin kendisini gözaltına almak için dışarıda olduğunu belirterek "Onlar beni cezaevine koyunca milletin uyuyacağını düşünüyor. Onlara yanıldıklarını kanıtlamak zorundasınız." ifadelerini kullandı.

Han, üstü kapalı olarak Pakistan ordusunun başındaki Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Asım Munir'e atıfta bulunarak, halkın tüm kararları alan tek bir kişiyi ve köleliği kabul etmeyeceğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104