İngiliz Tabipler Birliği: 19 Temmuz'da Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırma kararı sorumsuzluk

banner37

İngiliz Tabipler Birliği: 19 Temmuz'da Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırma kararı sorumsuzluk
banner8

İngiliz Tabipler Birliği (BMA), İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın 19 Temmuz'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarını kaldırma kararının, potansiyel olarak “yıkıcı sonuçlar doğurabileceği” uyarısında bulunarak söz konusu kararı "sorumsuzluk" olarak niteledi.
BMA Konsey Başkanı Dr. Chaand Nagpaul, yaptığı açıklamada, "Hükümetin 19 Temmuz'da kalan Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırma planlarını sürdürmeye karar vermesi sorumsuzluk ve açıkçası çok tehlikeli" değerlendirmesinde bulundu.
Nagpaul, BMA'nın ülkede hızla artan enfeksiyon oranı ve Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatışların, İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) üzerindeki sakatlayıcı etkisi konusunda defalarca uyardığını hatırlattı.
Nagpaul, Johnson'ın yavaş ve temkinli bir yaklaşımın önemini defalarca vurguladığını ancak hükümetin gerçekte tüm Kovid-19 düzenlemelerini bir çırpıda rafa kaldırarak potansiyel olarak yıkıcı sonuçlar doğuracak şekilde ihtiyatı elden bıraktığını söyledi.
Mevcut dalganın zirvesinin beklendiği ağustos ortasına kadar ölümlerin günde 100 ila 200'e ulaşacağı ve hastaneye yatırılan hasta sayısının günde 1000 ila 2000 olacağı tahmin ediliyor.
UZMANLAR: “İNGİLTERE'DE ÖNLEMLERİN HIZLA KALDIRILMASI 100 BİNİN ÜZERİNDE KİŞİNİN HAYATINI KAYBETMESİNE YOL AÇABİLİR”
Öte yandan BBC’nin haberine göre, İngiltere'nin önde gelen üniversitelerinden Imperial College London, İngiltere’de Kovid-19 önlemlerinin bir anda kaldırılması yerine sosyalleşmenin yavaş yavaş sağlanması ile hastalığın bir sonraki zirvesinin geciktirilebileceğini açıkladı.
Imperial College London'ın yaptığı araştırmaya göre açılmanın yavaş yapılması halinde üçüncü dalganın büyümesinin önüne geçilebilir.

banner134
Koronavirüs salgınını inceleyen ve bu konuda hükümete tavsiyelerde bulunan bilim kurulu Imperial College COVID-19 Müdahale Ekibi, üçüncü dalganın büyüklüğünün, aşıların delta varyantına karşı ne kadar etkili olduğu, aşının yaygınlığı gibi etmenlere bağlı olacağını aktardı.
Üç senaryo üzerinde çalışan kurum, 19 Temmuz'da sınırlamaların hızla kaldırılması halinde ölümlerin 9.400'den 115 bin 800 kişiye kadar varabileceğini aktardı. Kısıtlamaların yavaş yavaş kaldırılması takdirinde ise hastaneye yatışların ve ölümlerin sayısının daha az olacağı belirtildi.
Araştırmada önümüzdeki iki ay hakkında tahmin yapmanın zor olduğu, bu rakamların sadece bir projeksiyon olduğu vurgulandı.
İNGİLTERE’DE KOVİD-19 KISITLAMALARI, 19 TEMMUZ'DA KALDIRILACAK
Başbakan Boris Johnson, dün yaptığı açıklamada, İngiltere'de 4 aşamalı plan dahilinde uygulanan Kovid-19 kısıtlamalarının sonuncusunun, 19 Temmuz itibarıyla kaldırılacağını bildirmişti.
"Ülkeyi şimdi açmak için doğru zaman olduğuna inandığını ve şu an açılmanın kıştan daha iyi olduğunu" söyleyen Johnson, dikkatli şekilde ilerlemenin hayati öneme sahip olduğunu bildirmişti.
İngiltere'de son 24 saatte 34 bin 471 Kovid-19 vakası tespit edilmiş, 6 kişi hayatını kaybetmişti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75