banner6

İngiliz tatilcilerin 'Brexit' kaygısı

banner37

Dünya Turizm Fuarı’nda açıklanan endüstri raporuna göre İngilizlerin 2017’deki en büyük endişesi, seyahat maliyetlerinin yükselmesi ile fiyatlarda ortaya çıkacak artış ve pahalanma.

İngiliz tatilcilerin 'Brexit' kaygısı
banner151

Ali CANSU

Londra’daki Dünya Turizm Fuarı’nda (WTM) yayınlanan endüstri raporunda (WTM Industry Report) ortaya konan anket bulgularına göre İngilizlerin 2017’deki en büyük kaygısı; Brexit (Avrupa Birliği’nden çıkış) sonrası seyahat maliyetlerinin yükselmesi ile fiyatlarda ortaya çıkacak artış ve pahalanma.

Tatilcilerin yüzde 65’i Brexit sonrası oluşan atmosferde olumsuzluklardan kaygı duyduğunu vurguladı. Anket; tatilcilerin yüzde 70’inin, tatil planları ve tercihlerinde, Brexitin 2017 tatil planlarında önemli bir etkisi olmayacağını-olmadığını oraya koyuyor.

AB’den ayrılma aşamasında en çok konuşulan konulardan biri olan European Health Insurance Cards (EHICs) meselesi WTM anketinde de görüldü. Tatilcilerin yüzde 31’i bu hakların mahrum kalmayı üçüncü büyük endişe olarak gösterdi.

Terörün zararı büyük oldu

WTM’de açıklanan anket bulgularına göre terör, tatilci ve firma bazında en çok etkiyi yaratan süreç oldu.

2016’da tatil yapanların yüzde 9’u terörün tercihlerinde çok fazla etkisi olduğunu, yüzde 29’u da önemli etkide bulunduğunu ifade etti. Diğer yandan İngilizlerin yüzde 40’ı da bu olumsuz terör olaylarıyla pek de endişelenmediğini, ilgilenmediğini ortaya koydu. Tatilcilerde görülen bu ılımlı hava işletmelerde tam tersi etki yaptı. Turizmcilerin yüzde 33’ü terörün işlerini düşürdüğünü, yüzde 43’ü de ciddi biçimde etkilediğini söyledi

2017’den iyimserler

Araştırmaya göre yine de İngilizler 2017 için oldukça iyimser. Turizmdatabank’ın The World Travel Market 2016 Industry Report’dan yaptığı derlemeye göre, 2016’da İngilizlerin tatile katılımı arttı.

2015’te yüzde 61 dolayında olan tatile katılım oranı, 2016 yılında yüzde 66’ya çıktı. Ancak, bu seviye 2014 yılının yüzde 70’lik düzeyinin hala gerisinde.

2016’da tatile katılımda görülen 5 puanlık artış turizmcileri de umutlandırdı. Anket bulgularına göre turizmcilerin yüzde 53’ü 2017’de işlerin büyüyeceğini, yüzde 15’i de belirgin bir gelişme olacağını söyledi.

Turizmcilerin yüzde 67’si “İşimiz iyiye gidecek” derken, yüzde 46’sı bu iyimser havanın kendi işlerine yansıyacağını, yüzde 21’i de bu yansımanın işleri oldukça artıracağını söyledi.

En çok Çin’den umutlular

Öte yandan 2017’de Türkiye ve Mısır’ın geri dönmesini, Yunanistan’ın ise daha iyi olmasını bekleyen turizmciler, en çok Çin’den umutlu. Turizmcilerin yarısı fuar sırasında ve sonrasında Türkiye, Yunanistan ve Mısır ile daha fazla iş yapabileceklerinden umutlu. Ayrıca, turizmcilerin yüzde 54’ü Çin’den önemli bir hareket bekliyor. Hindistan ve Küba iyimserlik halkasının kapsadığı diğer ülkeler olarak gösteriliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 09:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110