İngiltere : Ciddi düzeyde alerjik kişiler Biontech'in Covid-19 aşısını yaptırmasın

banner37

İngiltere : Ciddi düzeyde alerjik kişiler Biontech'in Covid-19 aşısını yaptırmasın
banner90
banner99

Almanya merkezli BioNTech'in geliştirdiği, ABD merkezli Pfizer'in üretip dağıttığı koronavirüs aşısının yapıldığı ilk ülke olan Britanya'dan alerji uyarısı geldi.

İngiltere'deki İlaç ve Sağlık Bakım Ürünleri Düzenleyici Kurumu, kayda değer alerjik reaksiyonlar geçirmiş kişilerin koronavirüsten korunmak için BioNTech-Pfizer aşısı olmaması uyarısını yaptı.

Açıklamada BioNTech- Pfizer aşısı yaptırmama uyarısının ilaç, aşı, gıdaya reaksiyon gösterenler için geçerli olduğu vurgulandı.

İki sağlık çalışanında alerjik reaksiyon baş gösterdi

banner134

Koruyucu tedbir amaçlı uyarı, ilk aşılanan grupta olan Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) çalışanlarından ikisinin alerjik reaksiyon göstermesinin ardından geldi.

Her ikisi de ciddi alerji geçmişi olan ve yanlarında adrenalin otoenjektörü taşıyan sağlık çalışanlarının aşı olmalarından kısa süre sonra reaksiyon gösterdiği, tedavi edildiği ve şimdi iyi durumda olduğu belirtildi.

Haberlere göre iki sağlık çalışanı, aşıya, kızarıklık, kaşıntı, nefessiz kalma ve tansiyon düşüklüğü gibi belirtileri olan anafilaktoid reaksiyon gösterdi. Anafilaktoid reaksiyon, ölümle sonuçlanabilen anafilaksiden farklı bir durum.

Hem BioNTech-Pfizer aşısı hem de Moderna'nın henüz onay almamış aşı adayı, mesajcı RNA (mRNA) denilen yeni bir biyoteknolojiye dayanıyor.

Yıllık grip aşısı gibi diğer aşıların kullanımında da nadiren de olsa böyle reaksiyonlar görülebildiği kaydedildi.

Dün ingiltere tarihinin en büyük aşılama programının ilk gününde binlerce kişiye BioNTech-Pfizer aşısı yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75