banner6

İngiltere, Cunta yönetiminin Myanmar'ın Londra Büyükelçisini elçilik binasına almamasını kınadı

banner37

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ülkesindeki askeri darbeyi desteklemediğini açıklayan Myanmar'ın Londra Büyükelçisi Kyaw Zwar Minn'in askeri ataşe tarafından elçilik binasına girişinin engellenmesine tepki gösterdi.

İngiltere, Cunta yönetiminin Myanmar'ın Londra Büyükelçisini elçilik binasına almamasını kınadı
banner150

banner150

banner99

Raab, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Dün Londra'daki Myanmar askeri rejiminin yaptığı zorbalığı kınıyoruz ve cesaretinden dolayı Kyaw Zwar Minn'i tebrik ediyorum." dedi.

Raab, İngiltere'nin darbeye ve korkunç derecedeki şiddete son verilmesi ile demokrasinin hızla yeniden tesis edilmesi çağrısını sürdürdüğünü de kaydetti.

Öte yandan İngiltere'de yaşayan darbe karşıtı Myanmarlılar, bugün öğle saatlerinde elçilik önünde protesto gösterisi düzenleyecek.

"LONDRA'NIN ORTASINDA KÜÇÜK BİR DARBE"

Myanmar'ın Londra Büyükelçisi Kyaw Zwar Minn'in askeri ataşe tarafından elçilik binasına girişi engellenmişti.

Elçilik binası dışında gazetecilere açıklama yapan Minn, yaşananları "Londra'nın ortasında küçük bir darbe" olarak nitelendirmişti.

Büyükelçi Minn, darbe sonrası yaptığı açıklamada, ülkenin iç savaşın eşiğinde olduğuna dikkati çekerek "Myanmarlıların hayatını kaybetmesini görmek istemiyorum." demişti.

Minn, Büyükelçilik görevine Suu Çii hükümeti zamanında atandığını ve cunta yönetiminin emirlerini dinlemeyeceğini belirtmişti.

Bunun üzerine Myanmar'da yönetime el koyan ordu, ülkedeki askeri darbe ve seçilmiş hükümet üyelerinin gözaltına alınmasına yönelik eleştirileri nedeniyle Minn'den geri dönmesini istemişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104