İngiltere üçüncü doz aşı planını hazırlıyor

banner37

İngiltere üçüncü doz aşı planını hazırlıyor
banner99

Sağlık Bakanı Matt Hancock bu sabah BBC radyosunda soruları yanıtlarken, “Şu anda hangi aşı kombinasyonlarının en etkili olacağını araştırıyoruz” diye konuştu.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock Sonbahar’da başlatılacak bir ‘üçüncü doz Koronavirüs aşısı’ planının ayrıntılarının bir kaç hafta içinde hazır olacağını söyledi.

Sağlık Bakanı bunun için farklı aşıların karıştırılarak kullanıldığı deneylerin sonuçlarını beklediklerini de ekledi.

Doktorlar ve Sağlık Hizmetleri yetkilileri “üçüncü doz” yani aşı etkisini güçlendirici ek bir dozun denemelerinin artık başlaması gerektiğini çünkü cevaplanması gereken bir dizi önemli soru bulunduğunu söylemişlerdi.

Halen uygulanmakta olan Covid aşılarının tam dozunun ne kadar süreyle koruyucu olduğu, çocukları aşılamak gerekip gerekmediği soruları bunlar arasında...

Sağlık Bakanı Matt Hancock bu sabah BBC radyosunda soruları yanıtlarken “Şu anda hangi aşı kombinasyonlarının en etkili olacağını araştırıyoruz” diye konuştu.

banner134
Bakan “Önümüzdeki bir kaç hafta içinde en etkili aşı kombinasyonlarının hangileri olduğuna ilişkin klinik deneylerin verilerini aldığımızda, Sonbahar’daki üçüncü doz aşılama programının ayrıntılarını belirleyeceğiz” diye ekledi.

İngiltere’de şu anda sürdürülen deneylerden biri Cov-Boost adını taşıyor.

Bu deneyde farklı aşıların karıştırılması yöntemiyle üçüncü dozun etkisine bakılıyor.

Hükümetten üst düzey bir kaynak BBC’ye, şu anda uygulanmakta olan Oxford AstraZeneca, Pfizer Bion-Tech ve Moderna aşılarına ek olarak, Novavax ve Valneva aşılarının da yetkili mercilerden onay beklediğini, bunların onaylanmasının aşılama kampanyalarına katkı sağlayacağını söyledi.

Şu ana kadar İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’nın tamamı yani Birleşik Krallık çapında yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 60’ı iki doz aşılarını da oldu ve her beş yetişkinden dördünden fazlası birinci dozu yaptırdı.

Son günlerde 18 yaşın üzerindeki herkese aşı randevusu verilmeye başlanmasıyla çok sayıda insan aşı merkezlerinin önünde kuyruklar oluşturdu ve sadece İngiltere’de Cuma ve Cumartesi günleri 1 milyondan fazla kişi aşılandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75