banner6

İnsanlar için örnek olabilir

banner37

İnsanlar için örnek olabilir
banner90
banner99

Japonya'daki Osaka Üniversitesi'nden bilim insanları erkek hücrelerden elde edilen yumurtaları kullanarak yavru fare ürettiklerini duyurdu.

Osaka Üniversitesi'nden Prof. Katsuhiko Hayashi'nin gerçekleştirdiği araştırma, Londra'daki Crick Enstitüsü'nde düzenlenen insan geni düzenleme zirvesinde sunuldu.

İleride eşcinsel erkek çiftlerin çocuk sahibi olmasının önünü açabilecek bir buluş ortaya koyduklarını duyuran bilim insanları, erkek hücrelerden elde edilen yumurtaları kullanarak yavru fare ürettiklerini açıkladı.

Buna göre araştırmacılar, erkek farelerin deri hücrelerindeki XY kromozomlarını dişi farelerin XX kromozomlarına çevirerek başarılı bir şekilde yumurta üretti. Uzmanlar bu işlem için önce deri hücresini kök hücreye dönüştürdü, ardından Y kromozomunu silip X kromozomunu kopyalayarak üretilen yeni X kromozomunu orijinal X kromozomuyla eşleştirdi. Bu sayede kök hücrenin yumurtaya dönüşmek üzere programlanması sağlandı. Ardından üretilen yumurta, diğer erkek farenin spermi ile döllendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104