banner6

İpi Trump göğüsleyecek

banner37

ABD'de Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump, başkan seçilebilmek için gerekli delege sayısına çok yaklaştı. Trump Georgia, Utah ve Iawo eyaletlerindeki başarıyla delege sayısını 244'e çıkardı. Bu durumda Trump'ın, ABD'nin bir sonraki başkanı olacağının neredeyse kesinleştiği ifade ediliyor.  

İpi Trump göğüsleyecek
banner151 banner143

ABD'de Cumhuriyetçilerin başkan adayı Trump, rakibi Demokrat Hillary Clinton ile aradaki farkı koruyor. Ohio, Florida ve Kuzey Carolina gibi kritik eyaletleri kazanan Trump, son olarak Georgia, Utah ve Iawo eyaletlerinde de rakibine üstünlük kurdu.

Trump, bu sonuçlarla seçici kurul delege sayısını 244'e yükseltti. Trump'ın kendisini başkanlığa götürecek 270 sayısına ulaşmasına sadece 26 delege kaldı. Oy sayım işlemleri devam eden Arizona ve Michigan eyaletlerinde de Trump yarışı önde götürüyor. Bu iki eyaletin toplam delege sayısı ise 27.

Demokrat Parti'nin adayı Clinton ise 17 eyalet ve başkent Washington DC'yi kazandı. Son olarak Washington eyaleti ve Nevada'da galip gelen Clinton, toplam delege sayısını 215'e çıkardı.

Şu ana kadar 42 eyalet ve başkent Washington'da seçimler sonuçlandı. Diğer eyaletlerde oyların sayımı sürüyor. Ülke genelindeki oy oranında da Trump yarışı önde götürüyor. Trump'ın oy oranı yüzde 48,2 olurken, Clinton yüzde 47,2'ye ulaştı.

Başkan seçilebilmek için eyaletlerin toplam 538 seçici delegesinden en az 270'ini elde etmek gerekiyor.

Meclis de Senato da Cumhuriyetçilerin 

ABD'de başkanlık seçiminin yanı sıra Kongrenin iki kanadı Temsilciler Meclisi ve Senato için de sonuçlar belli olmaya başladı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhuriyetçiler, hem Temsilciler Meclisinde hem de Senatoda Demokratlara üstünlük sağlamış durumda.

Bugünkü seçimlerle 100 üyeli Senatonun 3'te 1'i (34 üye), 435 üyeli Temsilciler Meclisinin ise tamamı değişiyor. Temsilciler Meclisinde Demokratlara karşı zaten üstünlüğü bulunan Cumhuriyetçilerin bugünkü seçimlerden sonra da bu üstünlüklerini devam ettirmesi bekleniyor.

Şu ana kadar açılan sandık sonuçlarına göre, Cumhuriyetçiler 205, Demokratlar ise 138 vekili Temsilciler Meclisine göndermeye hak kazandı. Amerikan medyasında yer alan tahminlere göre, Cumhuriyetçilerin 240'a yakın bir sayıya ulaşması, Demokratların ise 200'ün altında kalması bekleniyor.

Senato seçiminde de Cumhuriyetçilerin üstünlüğü bulunuyor. Şu ana kadarki sonuçlarda Cumhuriyetçilerin 48, Demokratların ise 46 üyeye ulaştığı bildirildi. Son tahminlere göre, Cumhuriyetçilerin 52, Demokratların ise 48 üye ile Senatoda yer alması bekleniyor.

Mevcut Temsilciler Meclisinin 435 üyesinden 246'sı Cumhuriyetçi, 186'sı ise Demokratlardan oluşuyordu. 100 üyeli mevcut Senatoda ise Cumhuriyetçilerin 54'e 44 üstünlüğü bulunuyordu.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 09:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104